Politika
26 Şubat 2020 ( 4860 görüntülenme )

'Rusya Hava Sahasını Kapattı'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada İdlib'de yaşanan gelişmeleri değerlendirerek "En büyük sıkıntımız hava sahasını kullanamıyor oluşumuzdur. Yakında buna da bir hal çaresi bulacağız" dedi. Erdoğan'ın konuşmasında konuyla ilgili öne çıkan başlıklar şöyle:

‘İDLİB’DE HAVA SAHASINI KULLANAMIYORUZ’
“İdlib'de ortaya çıkan büyük insani krizi önlemek için sahada aktif müdahale dahil her yolu deniyoruz. Talebimiz rejimin saldırılarının bir an önce sonlandırılması. Gözlem kulelerimizi kuşatma altına alanlara verdiğimiz süre doluyor. Biz bu coğrafyanın misafiri değil ev sahibiyiz.”

‘GERİ ADIM YOK, REJİMİ BELİRLEDİĞİMİZ SINIRLARIN DIŞINA ÇIKARTACAĞIZ’
“ İdlib'de en küçük bir geri adım atmayacak, rejimi mutlaka belirlediğimiz sınırların dışına çıkartacak, halkın evlerine dönüşünü sağlayacağız. Şu anda en büyük sıkıntımız hava sahasını kullanamıyor oluşumuzdur. İnşallah yakında buna da bir hal çaresi bulacağız.”

RUSYA: ‘OLUMLU SONUÇ BEKLİYORUZ’
Öte yanda Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, bugün Ankara'da Rus ve Türk heyetleri arasında yapılacak İdlib konulu görüşmelerden olumlu sonuçlar çıkmasını beklediklerini söyledi. Basın mensuplarının görüşmelere yönelik beklentiler hakkındaki bir sorusunu yanıtlayan Bogdanov, "Beklentilerimiz her zamanki gibi. Güzel sonuçlar bekliyoruz" dedi.

'RUSYA, SURİYE'DE MUHALİF GÜÇLERLE SAVAŞMIYOR'
Bogdanov, Rusya'nın Suriye'de muhalif güçlerle savaşmadığını vurguladı. Dışişleri Bakan Yardımcısı, "Biz, Suriye'deki savaşın tarafı değiliz. Suriyelilerle, muhalefetle savaşmıyoruz. Aksine, Astana formatındaki diyalog da dahil muhalefetle çok yapıcı bir diyalog içindeyiz" diye konuştu.

'ŞAM YÖNETİMİNİN ONAYI ALINMALI'
Bogdanov, Suriye'ye BM gözlem misyonu gönderilmesi yönündeki önerileri de değerlendirdi. Rus yetkili, Suriye'ye BM gözlem misyonu gönderilmesi için Şam yönetiminin onayının alınması gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ