Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 11424 görüntülenme )

Rusya'dan Türkiye'ye S400 FÜZE MESAJI!

İş büyüyor...

TÜRKİYE 2020'DE S400 ALABİLİR

Rus Kommersant gazetesine konuşan Rusya Savunma Bakanlığı yönetimine yakın bir kaynak, Türkiye'nin S-400 füze sistemine ilgi duymasını değerlendirerek, "Füze sisteminin 3. ülkeye satılması çok hassas bir konu" dedi.

Rus askeri uzman: S-400 füzesini Türkiye’ye satabiliriz ama...

Sputnik'te yer alan haberde, ismini açıklamak istemeyen kaynağın iddiasına göre, S-400 füze sisteminin başka ülkelere sevkiyatı çok hassas bir mesele. Kommersant'taki haberde, "Kaynağa göre, Çin’le yapılan anlaşmanın yakın zamanda gerçekleşmesine bile Genelkurmay Başkanlığı ve Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) veto koydu. Çünkü Rusya Genelkurmay Başkanlığı’na göre, ihracat yapılmadan önce Rus ordusuna yeterli düzeyde füze verilmeli. FSB'ın endişesi ise şöyle: Çinliler kendi füze sistemlerini hazırlamak için sistemin (S-400) gereken teknik unsurlarını almayı planlıyor" iddiaları yer aldı.

'TÜRKİYE NATO ÜYESİ, DOLAYISIYLA DURUM DAHA ZOR'

Kaynağın iddiasına göre, Türkiye’nin olası sevkiyatla ilgili durumu daha da zor. Haberde, "Rus istihbarat görevlileri NATO üyesi bir ülkeye bu kadar ciddi bir silah sisteminin satışına zor izin verirler. Üstelik NATO üyesi bu ülke, sisteme de ulaşmak ister. Zira bu da doğrudan Rus ulusal güvenliğiyle ilgili bir konu" ifadeleri kullanıldı.

S-400 füzeleri üreten Almaz-Antey şirketinin kapasitesine atıfta bulunan Kommersant’a göre, olası durumda Çin 2018 yılında bu füzeleri alabilir. Sırada ise Hindistan var. Habere göre, Türkiye ise füzeleri ancak 2020 yılında alabilir.

Rusya Federal Askeri Teknoloji İşbirliği'nden bir yetkili de, "Türk meslektaşlarımızın niyetlerinin ciddi olup olmadığı hükümetlerarası komisyon görüşmelerinden sonra belli olacak. Şimdilik bu konu çok sorulara yol açmakta" diye konuştu.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ