Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 8417 görüntülenme )

Rusya'da Putin Depremi!

Yine ne hesaplar...

Solovey: PUTİN GİDİCİ

Rus dış politika uzmanı ve akademisyen Valery Solovey, Kremlin'e yakın 'Moskovski Komsomolets' sitesine verdiği bir mülakatta, Rusya lideri Vladimir Putin'in sağlık sorunları nedeniyle görevi bırakabileceğini iddia etti.

Moskova Devlet Üniversitesi’nde tarih profesörü olarak görev yapan Solovey, Putin’in birkaç ay içinde halefiyle yer değiştirebileceğini öne sürdü.

Gazprom’a ait ‘Eho Moskvı’ (Moskova’nın Yankısı) radyosunun haberine göre; “Gök gürültülü fırtına 2017: Putin birkaç ay içinde halefiyle yer değiştirebilir” başlığıyla yayınlanan mülakat, birkaç saat içinde yayından kaldırılsa da 50 bin kez görüntülendi.

Solovey, 64 yaşındaki Putin’in muhtemel halefleri olarak Başbakan Dmitri Medvedev and eski Savunma Bakan Yardımcısı Aleksey Dyumin’i gösterdi. Solovey’e göre; 2017’de, Putin’in altı yıllık görev süresinin dolacağı 2018’den önce, erken seçim planlanıyor. Erken seçim planları ise kısmen jeostratejik hesaplar dolayısıyla yapılıyor.

BATI’YLA İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN…

Solovey, jeostratejik hesapları ise şöyle açtı: “Putin Devlet Başkanı olduğu sürece, Batı’yla ilişkileri geliştirmenin mümkün olmadığına ikna olmuş durumda. Bu durumu değiştirmek için Rusya’nın görüşmelerde başka biri tarafından temsil edilmesi gerekli.”

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; mülakat siteden kaldırılsa da Solovey, iddialarını doğru çıkacağını savundu. Batı medyasında hayli ses getiren haber hakkında Kremlin yorum yapmayı reddetti.

Analistler, Solovey’in açıklamalarını ciddiye alıyor. Zira Kremlin içinde güvenilir kaynakları olduğu düşünülüyor.

56 yaşındaki Solovey, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi’nden mezun oldu. Rus Bilimler Akademisi ve Gorbaçov Vakfı için çalıştı. Bir yıl ise London School of Economics’te kaldı. 2009’dan bu yana ise ‘Geopolitics’ adlı saygın bir derginin uzman konseyinde yer alıyor.

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

8 Milletvekili için 'Zorla Getirme' Kararı! Dikkat!.. Meteoroloji Uyarıyor... "KİRLİ İTTİFAK" Dediler... MHP'DEN TOPLUCA İSTİFA ETTİLER!.. Almanya TÜRKİYE'YE ÖYLE BİR MESAJ GÖNDERDİ Kİ... İP AĞIR KOPTU!.. TÜRKİYE'Yİ "HASIM" İLAN ETTİLER!.. Aykut Erdoğdu’dan Flaş Açıklama! Genel Merkeze Büyük Tepki! ŞOK!.. BAKAN'DAN TEHDİT GİBİ AÇIKLAMA!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
EMNİYET MÜDÜRÜ KONUŞTU... KUMPAS KUMPAS ÜSTÜNE!..