Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2395 görüntülenme )

Rusya'dan İran'a S-300 darbesi!

Dengeleri Değiştirecek Gelişme!

Rusya, bölgedeki en büyük müttefiki İran’a satacağı S-300 füzelerini İsrail'in uyarılarından sonra göndermekten vazgeçti.
 
Yeni Şafak gazetesinin aktardığı habere göre, Rusya, İran'a S-300 hava savunma sistemini Tahran Yönetimi'nin Hizbullah'a silah vermesini gerekçe göstererek satmaktan vazgeçti. Kuveyt gazetesi El Ceride, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İran'a S-300 hava savunma sistemi transferi kararını iptal ettiğini duyurdu. 

Habere göre Putin'in kararının sebebi, İran'ın bu Rus silah sistemlerini Hizbullah'a gönderiyor olması. Haberde, İran'ın söz konusu Rus hava savunma silahlarını Hizbullah'a göndermemeye söz verdiği, fakat bu sözünü yerine getirmediği belirtiliyor.

Rusya ve İran'ın Suriye'ye gönderdiği gelişmiş silahların Hizbullah'ın eline geçmesinden duyduğu endişeyi sık sık dile getiren İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “İran'ın Suriye üzerinden Lübnan'daki Hizbullah'a gelişmiş silahlar göndermesine razı olmayız. Golan tepelerinde İsrail'e yönelik ikinci bir terör cephesi açılmasını da kabul etmeyiz. Bunlar İsrail'in kırmızı çizgileri olarak belirlenmiştir ve İsrail'in kırmızı çizgileri olarak kalmaya devam etmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya, 2007 yılında İran'a 800 milyon dolar değerinde S-300 füze sistemi satma anlaşması imzalamış, ABD ve İsrail'den gelen tepkiler üzerine ise 2010 yılında füze sisteminin teslimatını ertelemişti. İran'ın Batı'yla vardığı mutabakatın ardından Rusya S-300 hava savunma sistemlerinin İran'a teslim edileceğini duyurmuş, karar İsrail makamlarınca da tepkiyle karşılanmıştı. (cnnturk)

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Demirtaş Bunu da Yaptı! 12 Bankaya Tazminat Davası Yolu Açıldı! GAZİANTEP'te POLİSE ŞOK GÖZALTI!.. JAPON DEVİNDEN BÜYÜK ORTAKLIK!.. İşe Bakın! Bizim Meclis'in Yapamadığını Brezilya Bir Kalemde Yaptı! İkinci Elde Büyük Oyun! Hilmi Özkök'ten ÇARPICI Açıklama! CHP'DEN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
ABD'den PKK'ya TEHLİKELİ DESTEK!