Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2406 görüntülenme )

Rusya'dan İran'a S-300 darbesi!

Dengeleri Değiştirecek Gelişme!

Rusya, bölgedeki en büyük müttefiki İran’a satacağı S-300 füzelerini İsrail'in uyarılarından sonra göndermekten vazgeçti.
 
Yeni Şafak gazetesinin aktardığı habere göre, Rusya, İran'a S-300 hava savunma sistemini Tahran Yönetimi'nin Hizbullah'a silah vermesini gerekçe göstererek satmaktan vazgeçti. Kuveyt gazetesi El Ceride, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İran'a S-300 hava savunma sistemi transferi kararını iptal ettiğini duyurdu. 

Habere göre Putin'in kararının sebebi, İran'ın bu Rus silah sistemlerini Hizbullah'a gönderiyor olması. Haberde, İran'ın söz konusu Rus hava savunma silahlarını Hizbullah'a göndermemeye söz verdiği, fakat bu sözünü yerine getirmediği belirtiliyor.

Rusya ve İran'ın Suriye'ye gönderdiği gelişmiş silahların Hizbullah'ın eline geçmesinden duyduğu endişeyi sık sık dile getiren İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “İran'ın Suriye üzerinden Lübnan'daki Hizbullah'a gelişmiş silahlar göndermesine razı olmayız. Golan tepelerinde İsrail'e yönelik ikinci bir terör cephesi açılmasını da kabul etmeyiz. Bunlar İsrail'in kırmızı çizgileri olarak belirlenmiştir ve İsrail'in kırmızı çizgileri olarak kalmaya devam etmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya, 2007 yılında İran'a 800 milyon dolar değerinde S-300 füze sistemi satma anlaşması imzalamış, ABD ve İsrail'den gelen tepkiler üzerine ise 2010 yılında füze sisteminin teslimatını ertelemişti. İran'ın Batı'yla vardığı mutabakatın ardından Rusya S-300 hava savunma sistemlerinin İran'a teslim edileceğini duyurmuş, karar İsrail makamlarınca da tepkiyle karşılanmıştı. (cnnturk)

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Birinin Acısı Dinmeden Diğeri Geldi Bu Kez Facia'dan Kıl Payı! Bakan Müezzinoğlu'ndan KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI! İDDİA AĞIR!.. MİLLİ GAZETE AKP'Yİ BYLOCK'LA VURDU!.. Bakanlıktan Bayram İçin İLGİNÇ KARAR!.. Türkmen Komutan Yardımcısı: Rus Pilotların İkisini De Vurduk Bak şu işe!.. SULAMA YÜZÜNDEN BİRBİRİMİZİ VURDUK: 2 ÖLÜ... PKK İşi İlerletmiş!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Dikkat!.. Meteoroloji'den Kuvvetli Uyarı!