Politika
12 Ekim 2020 ( 4683 görüntülenme )

Rus Ajansı 'Türkiye Yok'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Karabağ’da eylül sonundan beri süren şiddetli çatışmaların insani sebeplerle durdurulması kararını içeren ‘Moskova anlaşmasını’ Türkiye’nin desteklediğini söyledi.

‘TÜRKİYE MİNSK GRUBUNU DESTEKLİYOR’

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ermenistanlı mevkidaşı Zograb Mnatsakanyan’la Moskova’daki görüşmesinin ardından basın toplantısında yöneltilen bir soru üstüne, “Türk meslektaşlarımla temaslarıma gelirsem, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile temasım oldu, kendisine çabalarımızın desteklenmesini beklediğimizi ilettim. Pazar günü bir telefon görüşmemiz daha oldu, söz konusu görüşme esnasında da Moskova’da üstünde anlaşılan belgenin desteklendiği teyit edildi” dedi.

ABD VAR FRANSA VAR
Rus Dışişleri Bakanı’nın Moskova’da cuma günü Ermenistan ve Azerbaycanlı mevkidaşları ile yaptığı uzun görüşmenin sonucunda dört madde içeren bir açıklama üstünde anlaşılmıştı. Karabağ’da 27 Eylül’den beri devam eden şiddetli çatışmaların geçici olarak durdurulmasını öngören açıklamada şu maddeler yer alıyor:

‘TÜRKİYE YOK’

“Savaş esirleri ile alıkonulmuş diğer insanların ve cenazelerin değişimi adına insani nedenlerle 10 Ekim 2020, 12.00’de ateşkes ilan edilecektir. Söz konusu süreç Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin kriterlerine uygun olarak, yine bu kurumun hakemliğinde yürütülecektir.
Ateşkesin somut unsurları üstünde ayrıca anlaşılacaktır.
Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları arabuluculuğunda, temel çözüm prensipleri temelinde barışçıl bir çözüm için bir an önce müzakerelere başlayacaktır.
Taraflar müzakere süreci formatının değişmeyeceğini teyit etmektedirler.”

Kaynak: sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ