Türkiye'nin Zaman gazetesi Romanya bürosu çalışanı Kamil Demirkaya için iade talebi Bükreş mahkemesince reddedildi. Mahkeme iade için hukuki gerekçeler bulunmadığına hükmetti.

‘İADEYİ GEREKTİRECEK HUKUKİ GEREKÇE YOK’

Romanya'nın başkenti Bükreş'teki temyiz mahkemesi Türk hükümetinin "terörist bir gruba üye olduğu" şüphesiyle iadesini talep ettiği Kamil Demirkaya hakkında karar verdi. Mahkeme, Türkiye'nin iade talebini reddetti. Cuma günü kararını açıklayan mahkeme Demirkaya'nın iadesini gerektirecek hukuki gerekçeler olmadığı sonucuna vardı. 

Türkiye'nin talebinin iade sözleşmesine uymadığına dikkat çeken savcılık da "iade talebi ideolojik ve siyasi nedenlere dayanmaktadır" şeklinde görüş bildirdi.

DEMİRKAYA: BU BİR SOSYAL GRUP’


Zaman gazetesinin Romanya bürosunda çalışan ve iki yıldır bu ülkede yaşayan Demirkaya kısa bir süre önce Romanya'ya iltica başvurusunda bulunmuştu. Mahkeme kararı sonrası Twitter hesabından açıklama yapan Demirkaya, mahkemenin "bir sosyal gruba üye olmak suç değildir" gerekçesiyle iade talebini reddettiğini belirtti.

NELER YAŞANIYOR

Türkiye'de "Fetullahçı Terör Örgütü-FETÖ" olarak tanımlanan Gülen yapılanmasına üye olduğu gerekçesiyle iadesi istenen 58 yaşındaki gazeteci, 5 Aralık tarihinde Türkiye’nin iade talebiyle ilgili olarak gözaltına alınmış ve Rumen savcılara ifade vermiş, "terörist bir gruba üye olduğu" suçlamasını reddetmişti.

Demirkaya'nın Türkiye'nin talebi üzerine gözaltına alınması ülkede tepki çekmişti. Demirkaya'nın Türkiye'ye iadesine karşı çıkan 7 bin kişi imza toplamış, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis davayı yakından takip ettiğini ifade etmişti.

 Muhalefette bulunan "Romanya'yı Kurtarmak için Birlik” partisi de hayatının tehlikeye girebileceği gerekçesiyle Demirkaya'nın Türkiye'ye iade edilmemesi gerektiğini açıklamıştı. Romanya 1 Ocak'ta Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını devralacak.

EKİM 2018: ERDOĞAN-ROMANYA BAŞBAKANI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Romanya Başbakanı Viorica Dancila ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirdikleri heyetler arası çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

‘FETÖ’YE KARŞI ADIM ATILMALI’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Romanya ile yakın ilişkilerin en önemli sütununu güvenlik iş birliğimiz teşkil ediyor. Romen makamlarının ülkemiz aleyhine faaliyet gösteren terör örgütlerine karşı bugüne kadar sürdürdükleri iş birliğinin devam etmesini özellikle bekliyoruz. Romanya'nın 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra ülkemizle sergilediği dayanışmayı unutmayacağız. Romanya'da FETÖ iltisaklı kişi ve kuruluşlara karşı gerekli adımların atılması için Romen makamlarıyla temaslarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe/ haberankara

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ