Genel
22 Kasım 2017 ( 14399 görüntülenme )

İŞ BÜYÜYOR... ZARRAB DAVASINDA HASSAS TANIK!..

ABD'de "Zarrab davası" olarak başlayıp, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın gözaltına alınmasıyla "Halkbank davasına" evrilen dava sürecinde, çok çarpıcı bir gelişme yaşandı.


"SAVCILIK TANIĞI"

Atilla'nın avukatı, davanın son ön duruşmasında, isim vermeden Zarrab'ın, "sanık" statüsünden, "savcılık tanığı" statüsüne geçtiği mesajını verdi.

"GİZLİ TANIK"

Atilla’nın avukatı Cathy Fleming, New York’ta görülen davanın dün yapılan son ön duruşmasında, savcılığın “tanıklarından” biri hakkında, “durumun çok hassas olması nedeniyle” isminin açıklanmamasına ilişkin bir Mahkeme kararı olduğunu vurguladı.

"TANIK HAKKINDA BİLGİ PAYLAŞIMI YASAK"

 “Bu tanığın ismini, mahkeme kararı nedeniyle kendi müvekkilimizle bile paylaşamıyoruz” diyen Fleming, bunun Atilla’nın savunmasını hazırlamak ve mahkeme sürecinde çapraz sorgu açısından bir “handikap” oluşturduğunu vurguladı.

"HASSAS TANIK"

Fleming’in bu sözleri, son mahkeme kararlarında adı sanık listesinden çıkarılan, Savcılık tarafından hala “federal gözaltında olduğu” açıklanan, ancak yeri söylenmeyen Reza Zarrab’ın, sözü edilen “hassas tanık” olabileceği şeklinde yorumlandı.

"JÜRİ İSİMLERİ GİZLİ TUTULACAK"

Davanın son ön duruşmasında alınan bir başka karar ise, 27 Kasım’da seçilecek jüri isimlerinin kamuoyuna açıklanmaması olacak.

Davayı başından bu yana izleyen CHP’nin ABD temsilcisi Yurter Özcan, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, Hakim Berman’ın jüri üyelerinin isimlerinin gizli tutulması kararını, son dönemde yaşanan bazı gelişmeler nedeniyle aldığını söyledi. 

"DAVA HAKKINDA BİLGİ ALMA GİRİŞİMLERİ VAR"

Özcan, Hakim’in son ön duruşmada, dava dosyasındaki mühürlü bazı kararlar konusunda son dönemde bazı çevrelerin mahkeme çalışanlarından bilgi almaya çalıştıklarına ilişkin bilgiler bulunduğunu, bunu “rapor edeceğini söylediğini” de ifade etti.

Özcan, Jüri isimlerinin de bu nedenle gizli tutulmasına karar verildiğini de vurguladı.

"DAVA SAVCILARI HAKKINDA TÜRKİYE'DE SORUŞTURMA"
Image result for ZARRAB VE GÜLEN
Türkiye’de gerçekleşen 17-25 Aralık operasyonlarına ilişkin dosyanın, Zarrab-Atilla davasına bakan New York Güney Bölge Federal Savcılığı tarafından davanın ana delillerin biri haline getirilmesi nedeniyle, İstanbul Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı.

"KİM JOON İDDİALARA YANIT VERDİ"

İstanbul Başsavcılığı’nın hakkında soruşturma açtığı iki isimden biri olan ve halen Zarrab-Atilla davasını yürüten New York Güney Bölge Başsavcı Vekili Joon Kim hakkındaki iddiaları yanıtladı.

New York’ta dün başka bir konuda düzenlediği basın toplantısı sırasında Kim’e, İstanbul Başsavcılığı’nın hakkında açtığı soruşturma soruldu. 

İddiaların “gülünç olduğunu” söyleyen Kim, şöyle konuştu;

"HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ NE DEMEK, BİLMİYORLAR"

“Bu durum, ya temel bir yanlış anlamayı, ya da bizim adalet sistemimizin nasıl çalıştığına ilişkin bilgi sahibi olunmadığını, hatta samimi olmak gerekirse, hukukun üstünlüğünün nasıl işlediğinin anlaşılamadığını ortaya koyuyor” dedi.

"SAVCILIK GÜLENCİ DEĞİL"

New York Güney Bölge savcılık çalışanlarının “Türk iç politikasına göre hareket etmediklerini” söyleyen Kim, “Savcılık, Türk iç politikasına göre çalışmıyor. Savcılık çalışanları da Gülenci değil” diye konuştu.

kaynak:sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ