Genel
08 Ağustos 2017 ( 1036 görüntülenme )

REUTERS YAZDI... DUMAN DUMAN ÜSTÜNE!..

Malezya’dan Türkiye’ye sitem: IŞİD Militanlarını Gönderirken Bari haber verseydiniz


Reuters haber ajansının Malezyalı kaynaklara dayandırdığı haberde, Kuala Lumpur ile Ankara arasında bir gerilim yaşandığı ortaya çıktı. Ankara'nın haber vermeden IŞİD'e katılmak için Suriye sınırında yakalanan militanları Malezya'ya gönderdiği öne sürüldü.

Malezya, Türkiye’nin geçtiğimiz haftalarda yaptığı hamleden rahatsızlık duyduğunu açıkladı.

Türkiye’nin Suriye sınırından IŞİD’e katılmak için geçerken yakalanan şüphelileri Malezya’ya göndermesinin ardından ilişkilerin gerildiği açıklanırken, Kuala Lumpur’un militan olabilecek isimlerin haber verilmeksizin serbest bırakılmasından dolayı rahatsız olduğu öne sürüldü.

Reuters’a konuşan bir isim “Türkiye uluslararası prosedürü uygulamalıydı. Öncelikle en son görüldükleri yere götürülmeli sonra da gönderecekleri ülkeye haber vermelilerdi” ifadesini kullandı.

MALEZYA TÜRKİYE'DEN GÖNDERİLEN MİLİTANLARI ARIYOR

Malezya’ya gönderilen isimlerden bazılarına ulaşılamadığı ve kaybolduğu kaydedilirken geçtiğimiz hafta Malezya’nın Başbakan Yardımcısı Ahmed Zahid Hamidi, “Türkiye’den gönderilen en az 16 militanı arıyoruz” demişti.

Güvenlik güçleri militanların Malezya’yı tercih ettiğini söylerken birçokları Malezya’nın diğer ülkelerle vizesiz anlaşması olduğu için böyle bir tercih yaptığını dile getirdi.

Reuters, Kuala Lumpur’daki temsilciliğin geri dönüş yapmadığını söylerken, güvenlik güçleri, “Suriye bağlantılı unsurların Malezya’da olmasından endişe ediyoruz” ifadesini kullandı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ