Ekonomi
29 Mayıs 2020 ( 2657 görüntülenme )

Renault 'N'apıyor'

Fransız otomobil üreticisi Renault, dünya genelinde 14 bin 600 çalışanıyla yollarını ayırmaya hazırlanıyor. Renault SA, küresel otomotiv sektöründe uzun süredir devam eden daralmayla mücadelede maliyet azaltmak için tüm dünyada 14,600 kişiyi işten çıkarmaya ve üretim kapasitesini yaklaşık beşte bir oranında azaltmaya hazırlanıyor.

DÜNYA GENELİNDE 10.660 ÇALIŞANIN DURUMU RİSKLİ
Otomobil üreticisinin Cuma günü açıkladığı plana göre Fransa'da gönüllü emeklilik ya da yeniden eğitim yoluyla iş gücünün yüzde 10'una denk gelen 4,600 pozisyon azaltacak. Dünyanın geri kalanında ise 10 binden fazla çalışan ile yollarını ayıracak. Renault tüm dünyada 180 binden fazla çalışan istihdam ediyor.

EKONOMİK TASARRUF
Uygulama maliyeti 1.2 milyar euroyu bulacak plan ile 2 milyar eurodan fazla (2.2 milyar dolar) tasarruf edilmesi hedefleniyor. Renault, Rusya'daki kapasitesine olası ayarlamalar yapabileceğini belirtti.

TEPKİ BEKLENİYOR

Siyasi tepki ve işçi sendikalarının muhalefetinden endişe eden otomobil üreticisi, Fransa'daki altı tesisin geleceğine ilişkin karar açıklamaktan geri durdu. Flins ve Dieppe'deki otomobil montajının kademeli olarak azaltılması da dahil olmak üzere çeşitli senaryolarla ilgili görüşmelerin başlayacağı belirtildi.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ