Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 1485 görüntülenme )

REKTÖR SEÇİMLERİ İÇİN ŞOK KARAR!

Bu ne şimdi...

Rektör seçimleri kaldırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 2 bin 219, Sağlık Bakanlığı’ndan 2 bin 774, YÖK’te 1267 olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında görevli toplam 10 bin 158 kişi görevden alındı.

Bu kişilerin "Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı" olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Kanun hükmünde kararnameyle 2’si general 39 Türk Silahlı Kuvvetleri personeli göreve iade edildi. TBMM’de 32, Yargıtay’da 183 personel memurluktan çıkartılırken, 1082 emniyet personelinin rütbeleri alındı.

Rektörlük seçimleri iptal edildi

676 sayılı KHK ile rektör atamasına ilişkin yeni düzenleme yapıldı. Buna göre rektörler artık seçilmeyecek, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından önerilecek, rektörü profesör olarak en az 3 yıl görev yapmış 3 aday arasından Cumhurbaşkanı atayacak. Önerilen rektörlerden birinin 1 aylık süre içinde atanmaması ve YÖK’ün iki hafta içinde yeni adaylar göstermemesi halinde Cumhurbaşkanı doğrudan atama yapabilecek.

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Rektör atamalarına ilişkin alınan kararı eleştirdi. Koncuk yaptığı açıklamada "Rektörü zaten cumhurbaşkanı atıyordu diyebilirsiniz ancak akademisyenlerin oy kullanma hakkını tamamen ortadan kaldırmak kabul edilemez. Mevcut sistemde 1 oy alan rektör olsa da, seçim şeklen de olsa akademisyenlere bir saygı göstergesiydi.Bu şeklen saygı dahi çok görülmüştür" diye konuştu.

İsmail Koncuk kamudan ihraçları da eleştirerek "Seçim şeklen de olsa akademisyenlere saygı göstergesiydi, bu saygı dahi çok görüldü" şeklinde konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ