11846 görüntülenme13 Ocak 2019
17 yıl görev yaptığı AKP'den istifa edip Saadet Partisi'ne geçen ve Beykoz Belediye Başkan adayı olan İBB Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, TV5'te Çağlar Cilara'nın konuğu oldu ve çarpıcı açıklamalar yaptı.

'ORMANI KESİP İNŞAATLA MALI GÖTÜRÜYORLAR'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, “Şu para var ya nelere muktedir. Bu kapitalizm nelere muktedir. Orman morman ne var ne yok kesiyor atıyor, götürüyor oralara dikey mimari, oradan da malı götürüyor.” açıklamasından iki gün sonra AKP’li Beykoz Belediye Meclisi, kamu yararı gerekçesiyle Beykoz ormanlarına 550 villa yapılmasını onayladı.

İBB Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu bu duruma isyan etti. TV5'te Çağlar Cilara'ya konuşan Kaşıtoğlu, "Beykoz halkı artık oraya ancak hizmetçi ve kapıcı olarak girebilir" dedi. Kaşıtoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü;

‘İKİ GÜN SONRA ORMAN ALANINI KONUT ALANI YAPTILAR’

"Bu mesele önemli. Cumhurbaşkanımızın o konuşmasından iki gün sonra Beykoz Belediye Meclisi'nden bir karar geçti. Beykoz'un Elmalı, Dereseki bölgesinde 2 buçuk milyon metrekarelik bir alan vardı. 110 dönümlük inanılmaz güzel her türlü ağaç çeşidinin hemen hemen bulunduğu çok zengin bir bitki örtüsünün olduğu alan tarım alanından çıkarıldı konut alanına çevrildi.

‘KAMU YARARI DEYİP 550 VİLLA GELİYOR’

“ Orada 550 villa yapılacak ve bu kamu yararı gerekçesiyle yapılıyor. 550 villa milyon dolarlarla satılacak, zengin insanlar oturacak. Beykoz halkı oraya ancak hizmetçi ve kapıcı olarak girebilir. Halk, kamu dediğimiz, 550 villa sahibi dışındaki gerçek kamudan bahsediyorum o kamunun nasıl bir yararı var orada?"

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu’na katıldı. Programda TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da hazır bulundu.

‘ORMAN MORMAN VE VARSA KESİP ATIYOR, DİKEY MİMARİYLE MALI GÖTÜRÜYOR’

Burada yaptığı konuşmada, deniz kenarlarını, orman alanlarını betona çevirme gayreti olanların var olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan " Şu para var ya nelere muktedir. Bu kapitalizm nelere muktedir. Orman morman ne var ne yok kesiyor atıyor, götürüyor oralara dikey mimari, oradan da malı götürüyor. Yapılan iş bu. 'Doğa şöyle olmuş böyle olmuş' umurunda değil. " dedi. Erdoğan şöyle devam etti;

‘ŞU PARA VAR YA NELERE MUKTEDİR’

"Şu para var ya nelere muktedir. Bu kapitalizm nelere muktedir. Orman morman ne var ne yok kesiyor atıyor, götürüyor oralara dikey mimari, oradan da malı götürüyor. Yapılan iş bu. 'Doğa şöyle olmuş böyle olmuş' umurunda değil. Bize de örnek veriyor. 'Manhattan şöyle'. Bırak batsın senin Manhattan’ın ya. Bizim medeniyetimizde ne diyor biz ona bakalım, ona göre yapalım o işi. 'Orada yaşayanlar çok mutlu'. Değil, mutlu değiller. “

‘ÖNCEDEN İZİN ALANLAR HARİÇ, DİĞERLERİNE İZİN YOK’

“Onun için belediye başkanlarımız, bütün yanındaki mimarı ile mühendisleriyle bu işe çok dikkat etmesi lazım. Bu hassasiyet içinde bu adımları atması lazım. Bu noktada Çevre Şehircilik Bakanıma da söylüyorum, kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız, yıkmakzsa yıkacağız. Ama daha önce bu müsaadeyi almış, orada yapabileceğimiz bir şey yok. Ama böyle bir şey olmamışsa kesinlikle müsaade yok, böyle gitmemiz lazım"

‘NE OLUR ÜLKEMİZİ KATLETMEYİN’

"Hep konuşuruz, Beypazarı, Safranbolu evleri. Ya kardeşim Safranbolu evleri de peki şimdi yeni yeni Safranbolu’lar oluşturabiliyor musun? Mesele bu. Bunu yapmamız lazım, başta bizim yapmamız lazım. TOKİ olarak bu işin savaşını başından beri 16 yıldır veriyorum. 860 bin konut yaptık. Peki ‘Başardın mı be kardeşim’ dersen, inanın başaramadım.

Bu konuda ben tüm belediye başkanlarına da sesleniyorum, TOKİ’ye, özel sektör mensuplarına da sesleniyorum gelin ne olur ülkemizi katletmeyin. ‘Bizde yer yok, arazi yok ne yapalım?’ Ne demek ya. Olduğu kadar yap kardeşim. İnsanoğlu toprağa yakın yaşamalı topraktan uzak yaşamamalı" diye konuştu.

Kaynak: DHA/Odatv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ