Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da bir araya geldi. İki liderin görüşmesinde Suriye'de kurulması muhtemel güvenli bölge, İdlib ve iç savaşın sonlandırılmasına yönelik siyasi çabalar ele alındı.

Rusya lideri Putin, ABD'nin askerlerini Suriye'den çıkarmasının olumlu bir adım olacağını ve ülkenin kuzeydoğusundaki durumu istikrara kavuşturacağını belirtti. Putin, şöyle devam etti;

‘ABD’NİN ÇEKİLMESİ OLUMLU’

"ABD yönetiminin Amerikan askerlerini ülkenin kuzeydoğusundan çekme niyetinin Suriye'de gelecekteki gelişmeleri ne şekilde etkileyeceğini konuştuk. Bu adımlar, bu kararlar gerçekten uygulanacak olursa, bu olumlu bir aşama olacak, Suriye'nin şu an Kürtlerin kontrolünde bulunan bu gergin bölgesindeki istikrarın sağlanmasına katkıda bulunur" dedi.

ABD'nin Suriye'den çekileceğine dair yaptığı beyan bağlamında Rusya'nın Şam'ın Kürtlerle diyalog kurmasını desteklediğini aktaran Putin, Rusya olarak Suriye hükümeti ile Kürt gruplar arasındaki görüşmelerin başlamasını istediklerini ifade ederek şöyle devam etti;

‘RUSYA SURİYE HÜKÜMETİNİN KÜRTLERLE DİYALOĞUN KURULMASINI DESTEKLİYOR'

"Şam'ın Kürtlerin temsilcileriyle diyalog kurmasını destekliyoruz. Böyle bir diyalog, Suriye toplumunun beraberliğine ve ulusal barışa katkı sunacak, sadece Suriye'nin değil tüm komşu ülkelerin de yararına olacak."

PUTİN: ‘TÜRKİYE İLE AYNI GÖRÜŞTEYİZ’

Putin, güvenli bölgesi konusunda Türkiye ile herhangi bir görüş ayrılıkları yaşamadıklarını belirterek, İdlib'deki durumun istikrara kavuşturulması konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını vurguladı. Suriye'deki sorunu siyasi ve diplomatik yollarla çözmek istediklerini belirten Putin, "Suriye'de kalıcı bir çözüm üzerine çalışmaktayız. Görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

ERDOĞAN: ‘TÜRK-RUS İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ’

Erdoğan ise Putin ile yaptığı görüşmede Suriye'deki durumu ele alma fırsatı bulduklarını, ABD'nin çekilme kararını değerlendirdiklerini söyledi. "Türkiye-Rusya işbirliği Suriye'nin istikrarı açısından bir mihenk taşıdır" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘TERÖR ÖRGÜTLERİNİ TEMİZLEMEK GÖREVİMİZ OLDUĞUNU SÖYLEDİM’

"YPG ve PYD gibi terör örgütlerinin temizlenmesi görevimizi özellikle ifade ettim. Türk-Rus işbirliğini dinamitlemeyi hedefleyen terör örgütlerine karşı ortak mücadelenin gereğini ifade etmek istiyorum. Aldığımız kararları süratle uygulayacağız. ABD'nin çekilme sürecinde boşluk oluşmaması önemli. Anayasa Komitesi'nin kurulması aciliyet arz ediyor. Suriyeli mültecilerin geri dönüşü konusunu da değerlendirdik. İşbirliğimizi önümüzdeki dönemde sürdüreceğiz.”

‘GÜVENLİ BÖLGE KONUSUNDA SORUN YOK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca "güvenli bölge" konusunda da, ABD'nin olumlu yaklaşımını zaten dile getirdiğini söyledi, "Bu konuda Rusya ile de bir sorunumuz yok" dedi. Erdoğan ile Putin arasındaki görüşme yaklaşık 1 saat 50 dakika sürdü. Daha sonra heyetler arası görüşmeye geçildi.

Görüşmede Türk heyetinde; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

Kaynak: BBC Türkçe/ Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ