İç savaşın, şiddetin ve terörün 9 yılı aşkın bir süredir bitmek bilmediği Suriye'de son günlerde artan gerilimi çözüme kavuşturmak için en kritik görüşme bugün Moskova'da gerçekleştiriliyor. 

'HİÇ KİMSENİN HABERİ YOK'
38 askerin şehit düşmesinin ardından ilk kez bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin açıklamalarda bulundu. Görüşme öncesinde basının karşısına çıkan Putin, " Size telefon görüşmemizde de söylediğim gibi, maalesef Suriye askerleri de dahil hiç kimse Türk askerlerinin o anda bulundukları yeri bilmiyordu " dedi.

‘İDLİB KRİZİ SONRASINDA İLK GÖRÜŞME’
İdlib’de 38 askerimizin şehit düşmesinin ardından bölgedeki dengeler için en kritik görüşme bugün gerçekleşiyor… Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Moskova’ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. TSİ 14:00’te bir araya gelen Erdoğan ve Putin, önce basının karşısına geçerek kısa bir açıklama yaptı. Daha sonra toplantıya geçen iki lider bugünkü gündem ile ilgili bilgiler paylaştı.

‘SURİYE ORDUSU DAHİLKİÇ KİMSE TÜRK ASKERİNİN ORADA OLDUĞUINU BİLMİYORDU
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlib’de şehit düşen Türk askerleri için başsağlığı dileğinde bulunurken, “Ölen askerleriniz için bir defa daha içten başsağlığı dileklerimi iletmek isterim. İnsanların ölmesi her daim çok büyük bir trajedidir. Size telefon görüşmemizde de söylediğim gibi, maalesef Suriye askerleri de dahil hiç kimse Türk askerlerinin o anda bulundukları yeri bilmiyordu” ifadesini kullandı.

‘DURUMCİDDİ, DETAYLI GÖRÜŞMEMİZ LAZIM’

Putin, “Suriye ordusunun gerçekten ciddi kayıpları var. Çok önem verdiğimiz Rus-Türk ilişkilerine zarar vermemesi için teferruatlı bir şekilde meseleleri görüşmeye ihtiyaç var. İdlib vilayetindeki malum alanda şu anda durum öyle kötüleşti ki, bu da bizim doğrudan ve şahsi olarak görüşmemizi gerektirmekte”” dedi.

‘GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ’
Görüşme öncesinde basının karşısına geçerek kısa açıklamalarda bulunan Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Sizin de rica ettiğiniz gibi görüşmelerimize baş başa olacak biçimde başlamaya hazırız. Daha sonraysa gerekmesi halinde şu anda salonda bulunan meslektaşlarımız da bize katılabilecekler” diye devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin “tavan yaptığını” söylerken, iki ülke ilişkilerinin de kuvvetlendirilmesini istediği dile getirdi.

‘BÖLGEDE SIKINTI BÜYÜK’
Erdoğan, “Türkiye Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. İdlib müzakereleri sebebiyle bir araya gelişimiz büyük önem arz ediyor. Bölgede sıkıntı büyük. Bugün burada atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar, bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce programı olduğu için 5 Mart’ta görüşmeye mesafeli yaklaşan Putin’e, “Bu görüşmeyi Türkiye’de yapacaktık. Sizin buradaki anayasa çalışmalarıyla ilgili gelişmeler sebebiyle bu davetimizi burada gerçekleştiriyoruz” dedi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ