Devletin yaptığı yardımın, İYİ Parti dışındaki tüm siyasi partilere ödendiği bildirildi. İstanbul Milletvekili Nuhoğlu ise bu durumu, “İYİ Parti’nin faaliyetlerine karşı alınan bir tavır” sözleriyle açıkladı.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, 24 Haziran Genel Seçimleri sonucunda Hazine’den almaya hak kazandıklarını yardım payının, tüm siyasi partilere dağıtılmasına karşın, kendilerine herhangi bir ödeme yapılmadığını söyledi.

‘DİĞERLERİ ALIYOR AMA İYİ PARTİYE YOK’

Meclis’te konu hakkında söz alan Hayrettin Nuhoğlu, “Değerli milletvekilleri, hak edilmiş bir ödemenin engellenmesi sadece kanuna aykırı değil, aynı zamanda İYİ Parti olarak faaliyetlerimize karşı bir tavır almak anlamına geliyor. Hazine yardımı almaya hak kazanmış diğer partiler bu yardımı almışken İYİ Parti’nin bundan mahrum edilmesinin hiçbir makul izahı olamaz” ifadelerini kullandı. 

Parti olarak, Türk siyasetinde yeni bir umut olduklarını vurgulayan Nuhoğlu, sözlerini şöyle noktaladı:

“TEMENNİMİZ SORUNUN YARGIYA BAŞVURMADAN ÇÖZÜLMESİDİR”

“Elbette seçim meydanlarında çok sık duyulan ‘Alternatif yok ki, başka kim var, hangi partiye oy verelim?’ sorularının karşılığında bir İYİ Parti ortaya çıktı. Bunu istemeyenlerin kimler olduğunu bu Mecliste bulunan herkes elbette biliyor ama İYİ Parti, bugüne kadar engelleri aştığı gibi bu engeli de aşacak ve hak ettiği devlet yardımını alacaktır. Ama bizim temennimiz ve beklentimiz, yargıya başvurmadan bu sorunun çözülmesidir.”

PARTİLERE HAZİNE YARDIMI NE KADAR?

2019 yılında genel bütçe gelirleri 867 milyar 296 milyon 403 bin lira olacak. Buna göre siyasi partilere 2019 yılı için önce 346 milyon 918 bin 561 lira para aktarılacak ve yerel seçimler nedeniyle de aynı miktarda ikinci bir destek daha verilecek. Böylece toplam devlet yardımı tutarı 693 milyar 836 milyon liraya ulaşacak.

İYİ PARTİ’YE YARDIM YAPILMASI GEREKİYOR

Bu parayı en son yapılan genel seçimlerde yüzde 10 barajını geçen AK Parti, CHP, HDP ve MHP alacak. Yasa gereği ayrıca, son seçimde yüzde 3 barajını geçtiği için İYİ Parti de yardım alacak. Bütçeden 5 siyasi partiye aktarılacak toplam destek 772 milyon 356 milyon liraya ulaşacak.

HDP’YE 92.2 MİLYONTL HAZİNE YARDIMI

2019 yılında bütçeden AK Parti'nin kasasına 335 milyon 526 bin lira para aktarılırken CHP 178 milyon 564 bin lira alacak. HDP'ye 92 milyon 238 bin lira, MHP'ye 87 milyon 508 bin lira ödenecek. İYİ Parti'ye de 78 milyon 520 bin lira verilecek.

Kaynak: Yeniçağ/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ