Reuters’daki habere göre, Irak’ın Dahok bölgesindeki TSK’ya ait bir üsse yerel halk olduğu iddia edilen bir grup tarafından saldırıldı. Saldırı sonrası TSK’ya ait araçlara hasar verildiği iddia edildi. Bu iddialardan sonra Milli Savunma Bakanlığı açıklamada bulundu.

ÜS BÖLGESİNE SİVİL SALDIRI

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Irak kuzeyinde yer alan bir üs bölgemize PKK terör örgütünün provokasyonu neticesinde bir saldırı gerçekleşmiştir. Saldırıda kısmi araç ve malzeme hasarı oluşmuştur. Olayla ilgili gerekli tedbirler alınmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

BARZANİ KANALI HABERİ BÖYLE DUYURDU

Konuyla ilgili Barzani kanalı Rudav’da yer alan haber şöyle; “Duhok’un Amedi ilçesine bağlı Şiladze kasabasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bombardımanlarına karşı protesto gösterileri düzenlendi. Göstericiler TSK’ya bağlı bir karargaha girdi. Yaşanan olaylar sonucu 1 gösterici hayatını kayebetti, 10 gösterici de yaralandı.

Olay yerinden bildiren Rûdaw muhabiri, Şiladze sakinlerinin TSK’nın bölgeye düzenlediği bombardımanlarına karşı protesto gösterisi düzenlediğini ifrade ederek, “Gösteriler saat 14.00-15.00 arasında sakin geçti. Gösteriler sırasında bazı konuşmalar yapıldı, göstericiler tarafından ayrıca iki bildiri okundu” diye aktardı. Bildiriler okunduktan sonra göstericilerden gösteriye son vermeleri talep edilirken bazı göstericilerin TSK’ya ait bir karargahın bulunduğu Sire yerleşim birimine doğru hareket ettiği ifade edildi. Göstericilerin karargahın bir bölümünü ateşe verdiği ve bazı askeri araçların da yandığı belirtildi. Yaşanan olaylarda 1 göstericinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Kaynak Rudav/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ