Politika
06 Ocak 2021 ( 10604 görüntülenme )

Prof Kabalak 'Aday Olamaz'

Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Kamalak, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez aday olabilmesi için gerekenin ne olduğunu açıkladı.

ERBAKAN'IN GÜVENDİĞİ İSİM'

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi ve Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Kamalak, TV5’te Mustafa Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu Kulis Ankara programına konuk oldu. Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Anayasa hukuk bilgisine vurgu yapmak için “hükümet deviren isim” olarak her fırsatta dile getirdiği Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Kamalak, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar cumhurbaşkanı adayı olup olmama durumuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

TEK ŞART ERKEN SEÇİM
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3’üncü kez Cumhurbaşkanı adayı olma durumunu değerlendiren Kamalak, “Anayasa’ya göre, tek şartla aday olabilir. Eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi erken seçim kararı verirse, tek bu şartla 3’üncü kez aday olabilir. Bunun dışında aday olamaz. Cumhurbaşkanı, Meclisi feshederse yine aday olamaz. Tek şart TBMM’nin erken seçim kararı almasıdır.

360 MİLLETVEKİLİ EREKİYOR

"eçimlerin yenilenmesi için 360 milletvekillinin destek vermesi gerekiyor. una iktidar kanadının gücü yetmiyor. Anayasa madde 116 fıkra 3’e göre, Cumhurbaşkanın ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilmesine karar vermesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir. Cumhurbaşkanı ikinci dönemini yaşıyor. Aday olabilmesi için Meclis’in karar vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

'DANIŞMANLARINA DEĞİL, BANA SORSUN'

Yeni sisteme geçilmesinin ardından Cumhurbaşkanın 1’inci dönemi sayılmaz tezinin Anayasa açısından doğru olmadığını söyleyen Kamalak, “Cumhurbaşkanı Anayasa’yı danışmanlarına değil, bana sorsun. Doğru cevabı benden alır. İnsan hoşuna giden şeyleri duymak ister ama gerçek değişmiyor. Biz gerçekleri değiştiremeyiz. umhurbaşkanı Erdoğan bundan sonra hodri meydan deyip erken seçim demek zorundadır… Erken seçim 2023’ün başında olabilir. Hükümet icraat süresinin salgın sebebiyle uzatacaktır. Seçimlerin sona doğru yaklaştırılması Cumhurbaşkanın toplam cumhurbaşkanlığı süresini uzatmak için de önemlidir” şeklinde konuştu.

Kaynak: gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ