Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın asgari ücret açıklamalarına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında düşüncelerinin ifade özgürlüğü sınırları çerçevesinde kaldığı belirtilerek takipsizlik kararı verildi. Karar üzerine Fatih Portakal, "Umarım darısı başıma" dedi.

‘FRANSA’DAKİ GİBİ OLUR’ DEDİ, ŞİKAYET ETTİLER


Hak- İş Konfederasyonu’na bağlı Enerji -İş Sendikası Genel Başkanı Mahmud Altunsoy, asgari ücretle alakalı ‘asgari ücret istediğimiz olmazsa Fransa’daki gibi olur’ sözleri üzerine Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Başlatılan soruşturma kapsamında Atalay hakkında takipsizlik kararı verildi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Kararda, Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın 2018 yılı Aralık ayında düzenlenen bir basın toplantısında asgari ücret tespitine ilişkin konuşmalarından dolayı “kanunlara uymamaya tahrik”, “suç işlemeye tahrik etme” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından soruşturma başlatıldığı anlatıldı.

‘BU BÖYLE NE KADAR GİDER’ DEMİŞTİ

İhbara konu sözlerin, ‘Böyle ne kadar gider? Önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ne kadar gider, işte gördük Fransa’da gitmediğini. Üç gün sonra bizim burada görür müyüz, görmez miyiz? Bize bağlı’ şeklinde olduğu belirtildi. ‘Açıklamaları ifade özgürlüğü kapsamında’ Ergün Atalay’ın temsil ettiği sendikanın faaliyetiyle doğrudan ilgili olan ve bu faaliyet kapsamındaki basın toplantısında dile getirdiği düşünce açıklamalarının ifade özgürlüğü sınırları çerçevesinde kaldığının vurgulandığı kararda, eylemin atılı suçların yasal unsurlarını taşımadığı, bu sebeple Atalay hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kaydedildi.

FATİH PORTAKAL: UMARIM DARISI BAŞIMA

FOX TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay hakkında verilen takipsizlik kararını haber bülteninde gösterdikten sonra kısa bir yorumda bulundu. Portakal, hakkında açılan soruşturmanın ifade özgürlüğü sınırları çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğine atıfta bulunarak, "Umarım darısı başıma" dedi.

NE OLMUŞTU?

Fox TV sunucusu Fatih Portakal, 10 Aralık tarihli ana haber bülteninde, toplumsal muhalefetin baskı altına alındığını ve hak aramak için barışçıl protestoların mümkün olamayacağını söylemişti. Bu ifadeler üzerine Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilerek, savcılara talimat verilmiş, "Birileri çıkmış portakal mıdır, mandalina mıdır, narenciye midir sokağa çağırıyor. Haddini bil haddini. Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni" ifadelerini kullanmıştı.

Yargı da, Erdoğan'ın talimatına jet hızıyla uyarak Fatih Portakal hakkında soruşturma başlatmıştı.

RTÜK DE CEZA YAĞDIRMIŞTI

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Fatih Portakal'ın Fransa'da hükümeti protesto eden ‘Sarı Yelekler' eylemleriyle alakalı sözleri nedeniyle Fox Ana Haber bültenine 3 kez durdurma, Fox TV'ye de Kasım ayı reklam gelirlerinin yüzde 3'ü oranında para cezası uygulamıştı.

Kaynak: İHA/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ