Genel
20 Ağustos 2018 ( 1689 görüntülenme )

Dikkat çeken HIRSIZLIK!..

Bayram tatili 9 gün... Cumartesi günü bir çok ilçede yine plaka hırsızlığı olayı yaşandı. Peki bu durumla karşılaşan vatandaşlar ne yapacak? 


İstanbul’da Maltepe ve Kartal bölgesinde sık sık yaşanan plaka hırsızlıklarında bölgeye musallat olan hırsızlar, bazen araçlara zarar vererek otomobillerin plakalarını çalıp kayıplara karışıyor. Hırsızlar hem kamu kuruluşlarının bayram tatili nedeniyle kapalı olduğu günlerde vatandaşı mağdur ediyor hem de hesapta olmayan harcamalar yapmasına neden oluyor.

PLAKA TANIMA SİSTEMİ ALARM VERİYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ile tüm karayollarında bulunan dijital sistemlerle araçların plakalarını tarıyor. Plakası çalıntı veya kayıp olan araçlar bu sistemde alarm vererek polisi uyarıyor.

PLAKANIZ ÇALINIR YA DA KAYBOLURSA NE YAPMALI?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre tescil plakasının biri veya ikisinin çalınması ya da her ikisinin kaybolması halinde, aracın kayıtlı olduğu veya araç sahibinin yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşu tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yeni bir plaka veriliyor. Bunun için önce en yakın karakola gidip tutanak tutturduktan sonra verilen tutanakla trafik tescil müdürlüğüne gidip yeni ruhsat ve plaka için başvuru yapmanız gerekiyor. Vergi ve harçlar dahil 256 TL gibi bir masraf ödeyerek yeni ruhsatınıza ve plakalarınıza kavuşabilirsiniz.

10 YIL SÜREYLE ESKİ PLAKA ARANIYOR

Çalınan plakalar tescil kaydından siliniyor ancak bu plakalar çalıntı tarihinden itibaren 10 yıl süreyle araç tescil bilgisayar sisteminde muhafaza edilerek aranmaya devam ediliyor. Bu süre sonunda bulunamayan araçların bilgisayar plaka kayıtlarının düşüm işlemi yapılıyor. Çalınan plakalar Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik sistemle, bunun mümkün olmaması halinde ise en geç 15 iş günü içinde yazılı olarak ilgili vergi dairesine bildiriliyor. Bu araçların çalıntı bilgisi, şasi ve motor numarası üzerinden takip edilerek boşa çıkan plakalar, diğer araçlara tescil plakası olarak veriliyor.

BULUNAN PLAKALARA NE OLUYOR?

Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre çalıntı plakaların bulunması halinde araç plakaları, araç sahibine yapılacak tebligat tarihinden itibaren 15 gün içinde Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenen listelerdeki harf ve rakam grupları ile değiştirilecek. Bu süre içinde tescil plakalarının bulunduğunun yazılı beyanı halinde, başka bir işleme gerek kalmaksızın sistemden çalıntı/kayıp şerhi kaldırılacak.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ