ABD Başkanı Trump İran'ın ABD vatandaşlarına saldırması durumunda 52 rehineyi temsilen 52 hedefi vuracaklarını açıkladı.

ABD: ’52 HEDEF TESPİT EDİLDİ, HEPSİNİ VURURUZ’

İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından ABD ile İran arasında yaşanan gerginlikte ABD Başkanı Donald Trump'tan bir açıklama geldi. Donald Trump İran'ın ABD hedeflerine saldırması halinde hızlı ve net karşılık vereceklerini söyledi

Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Eğer İran saldırırsa İran ve İran kültürü için 52 hedef belirledik. 52 rehineyi temsilen 52 hedefi vururuz" dedi. Trump'ın paylaşımının tamamı şöyle:

‘İRAN CÜRETKAR’

"Dünyayı, son zamanlarda yüzlerce İranlı protestocu ve hayatında öldürdüğü tüm insanların yanı sıra bir Amerikalıyı öldürüp birçoğunu da yaralayan teröristlerinden temizlediğimiz için İran bazı ABD unsurlarını hedef alma konusunda oldukça cesurca konuşuyor. (Süleymani) Zaten Büyükelçiliğimize saldırıyordu ve başka yerleri vurmak üzere hazırlık yapıyordu. “

‘İRAN VE İRAN KÜLTÜRÜ AÇISINDAN EN KRİTİK 52 HEDEFİ VURURUZ’


“İran zaten yıllardır sorundan başka bir işe yaramadı. Bu bir uyarı olsun: İran Amerikalılara veya Amerikan unsurlarına saldırırsa biz (yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen) 52 İran sahasını hedef almış bulunmaktayız. Bazıları üst düzey ve İran ve İran kültürü açısından çok önemli. Bu hedefler ve İran'ın kendisi çok hızlı ve çok sert bir şekilde vurulacaktır. ABD daha fazla tehdit istemiyor."

'PEŞ PEŞE SALDIRI'

Gün içerisinde daha önce de ABD Büyükelçilik binasının bulunduğu Yeşil Bölge'ye, Salahaddin vilayetindeki Balad askeri üssüne, Bağdat'taki eski Cumhurbaşkanlığı binasına ve Cediriye mahallesine saldırı düzenlenmişti. Irak'ın Ninova vilayetindeki Musul kentinde bulunan Kindi askeri üssüne havan toplarıyla saldırı düzenlendiği bildirildi. Üste ABD askerleri bulunuyor.

'BAĞDAT'TA ALARM'

Öte yanda, Irak'ın başkenti Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği yakınlarına füzeli saldırı düzenlendi. Saldırının hemen ardından Salahaddin vilayetinde ABD askerlerinin kaldığı Beled Askeri Üssü'ne de füzeli saldırı yapıldığı bildirildi.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNDE ALARM

Irak güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Bağdat Yeşil Bölge'de bulunan ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği yakınına, 2 adet füze atıldı. Saldırının kim tarafından yapıldığına dair bilgi verilmedi. Saldırı sonrası ABD Büyükelçiliğinde uyarı sirenlerinin çaldığı da belirtildi. Yeşil Bölge yakınlarındaki Cedriye mahallesinde füzelerin isabet etmesi sonucu 5 kişinin yaralandığı bildirildi.

FÜZE SALDIRISI


BBC muhabiri Nafiseh Kohnavard, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'nin füze saldırısına hedef olduğunu bildirdi. Sky News Arabia ise, Yeşil Bölge'ye bir füzenin isabet ettiğini ve büyükeçiliğe giden yolun bu nedenle girişlere kapatıldığını söyledi. Reuters da görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde Bağdat'ta iki patlama duyulduğunu ancak sebebinin henüz belli olmadığını belirtti.

PEŞ PEŞE SALDIRILAR

Öte yandan Salahaddin vilayetinde ABD güçlerinin kaldığı ve ülkenin en büyük askeri üssü olan Beled Üssü'ne de füzeli saldırı düzenlendiği kaydedildi. El Arabiya televizyonunun aktardığına göre Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyindeki Salahaddin vilayetinde ABD’li askerler tarafından kullanılan Balad Hava Üssü'ne füzeli saldırı düzenlendi. Habere göre üssün içinde Katyuşa tipi iki füze infilak etti.

Daha önce Irak güvenlik güçlerinden bir kaynak, Sputnik’e açıklamasında Bağdat’taki yabancı diplomatik temsilciliklerinin bulunduğu yeşil bölgede ilk patlamanın ardından bir patlama daha olduğunu aktarmıştı.

Kaynak: Sputnik News/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ