Politika
13 Kasım 2017 ( 11554 görüntülenme )

PERS KRALİÇESİ ESTER'İN İBRET DOLU HİKAYESİ...

"Kraliçe Ester İçimizde"


Bakın şimdi size Kraliçe Ester’i anlatayım, belki “kimliğini gizle, yönetimin başına geç” siyasetinin nereye varabileceği daha iyi anlaşılabilir:

Ester genç ve güzel bir Yahudi kızıdır…

Günümüzden yaklaşık 2.500 yıl önce kutsal toprakların hakimi olan Pers İmparatorluğu zamanında, İsrail’den İran/Pers’e köle olarak sürgüne gönderilir. 

Yahudi olduğunu kimseye söylemez ve İran’da kendi halinde yaşamını sürdürür.
Bir gün Pers Kralı, eşi Kraliçeye öfkelenir ve yeni bir Kraliçe seçmek için ülkeye haber salar. 

İran’da ne kadar genç ve güzel kız varsa saraya getirilir, bunların arasında Ester de vardır ama yine Yahudi olduğunu kimse bilmemektedir. 

Kral Ester’i beğenir, onunla evlenir ve Ester, Pers Kraliçesi olur, bizim hikaye de burada başlar…

Bir nedenle Kraliçe Ester ile anlaşamayan ve onun Yahudi olduğunu öğrenen Vezir Haman, Kralı ikna eder ve İran’daki tüm Yahudilerin öldürülmesi için ferman çıkarır. 

Bunun üzerine Ester tüm güzelliğini kullanarak Kral’a gider, onu baştan çıkarır ve Vezir Haman’ı kötüleyerek idam edilmesini sağlar. 

Ardından ikinci bir fermanla ülkede Yahudileri koruması altına alır ve derken, Yahudilere karşı olanların öldürülmesi için Kralı ikna eder ve Kralın desteğiyle Yahudiler İran’da katliama girişerek binlerce Persliyi öldürür. 

Hikaye budur.
Tevrat’ta yer alan bu öyküden her bir Yahudi’nin aldığı ders de doğal olarak şudur; “yabancı bir ülkede mutlaka kimliğini gizlemelisin; yetkili bir makama gelinceye kadar sabretmelisin. Sonra bu yetkiyi Yahudi çıkarlarına kullanmalısın”. 

Bunu Tevrat söylüyor ve bu günü Yahudiler Purim Bayramı olarak hala kutluyor.

Bugüne gelirsek…

Tabi bugün binlerce yıl öncesinde olduğu gibi insanlar açıktan öldürülmüyor, onun yerine yoksullaştırılıyor, kaynakları ellerinden alınıyor, özel eğitimle zihniyetleri değiştiriliyor, tarihleri siliniyor, kimliksizleştiriliyor, velhasıl sonunda yabancıların egemenliğinde çalışan fakir yoksul köleler haline getiriliyor.

İşte Ester hikayesine bugünün gözüyle böyle bakmalı.
Image result for kraliçe purim ester kimdir
Erdal Sarızeybek

Kaynak: MENORA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ