Türkiye’yi ziyaret edecek olan Yunan Başbakan Çipras’ın Ruhban Okulunu da ziyaret edeceği bildirildi. İYİ Parti Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, okulun 48 yıl önce kapatıldığına dikkat çekerek, “Şımarık komşumuza bu jest niye?” ifadesini kullandı.

PATRİKHANE VE RUHBAN OKULUNA ZİYARET VE AYİN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da görüşecek olan Yunanistan Başbakanı Çipras’ın sonrasında İstanbul’a geçeceği bildirildi. Çipras'ın İstanbul'da, Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ziyaret edeceği daha önceden açıklanmıştı.

 Yunanistan Başbakanı, okulun kilisesinde düzenlenecek dini ayine katılacak ve ardından Bartholomeos'u ziyaret edecek. Çipras, Ruhban Okuluna giden tek Yunan başbakan olarak tarihe geçecek.

“ŞIMARIK KOMŞUMUZA BU JEST NİYE?”

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Çipras’ın Ruhban Okulu ziyaretine değindi. “Yunanistan Başbakan’ı Ankara’ya geliyor. Hoş geliyor, bu ziyaret ikili ilişkiler için olumlu olabilir. İkinci gün Heybeliada Ruhban Okulu’nda ayin ve Patrikhane ziyareti varmış. Ruhban okulu 48 yıl önce Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Şımarık komşumuza bu jest niye?” ifadelerini kullandı.

FETÖCÜLERE İLTİCA HAKKI ve ADALAR MESELESİ…

Yunanistan’ın, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan FETÖ'cülere iltica hakkı vermesi Türkiye tarafından sert bir dille eleştirilmişti. Çipras’ın, FETÖ mensuplarına yönelik koruyucu tavrı, Türk yetkililer tarafından halen eleştirilmekte.

 Ayrıca son yıllarda, Ege ve Akdeniz’de bulunan 16 Türk adasının Yunanistan’ın hakimiyetine verildiği iddiası da Türkiye gündeminde bomba etkisi yaratmıştı.

ÇİPRAS KENDİ İÇ SİYASETİNİ RAHATLATACAK

Yunan Parlamentosunda yapılan oylamada, Makedonya'nın ismi 'Kuzey Makedonya Cumhuriyeti' olarak değiştirilmişti. Bunun üzerine, Çipras’ın partisi Syriza’nın küçük ortağı, Bağımsız Yunanlar (ANEL) Partisi Başkanı Panos Kammenos, koalisyon hükümetinden ayrıldıklarını açıklamıştı.

Ekonomik sıkıntılarla boğuşan Yunanistan’da büyük bir kesim, Makedonya’nın isim değişikliği nedeniyle Çipras’ı sert bir dille eleştirmişti. Çipras’ın Ruhban Okulu’nu ziyaret ederek, Yunan milliyetçilerin gönlünü almayı hedeflediği de öne sürüldü.

HEYBELİADA RUHBAN OKULU NE ZAMAN VE NASIL KURULDU?

19. yüzyılda, Fener Rum Patrikhanesi, Ortodoks milletler arasında dini birliği korumak amacıyla bir teoloji okulunun açılmasını gündeme getirdi. 9. yüzyılda yaptırılan Heybeliada’daki Ayia Triada Manastırı, Patrik 4. Germanos tarafından 1 Ekim 1844’de Heybeliada Ruhban Okulu olarak açıldı.

ORTODOKSLAR İÇİN ÖNEMİ NEDİR?
Ruhban Okulu, Ortodoks âleminde, Atina Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden sonra kurulan akademi düzeyindeki ilk okul olma özelliği taşıyordu. Tüm Ortodoksların okulu olduğu için ayrı bir anlamı vardı.

KAÇ MEZUN VERDİ?
127 yılda 1000’e yakın mezun verdi. Mezunlardan 12’si sonradan İstanbul Ortodoks Patriği oldu, ikisi İskenderiye Patriği, üçü Antakya Patriği, dördü Otosefal Atina Başpiskoposu, biri ise Otosefal Arnavutluk Başpiskoposu seçildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ