Genel
18 Haziran 2017 ( 556 görüntülenme )

PATATES'İN BAŞKENTİ'NDE DİKKAT ÇEKİCİ ÜRÜN!..

PATATES'E KARŞI KİNOA

GÜNEY Amerika başta olmak üzere ABD ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tüketilen ancak Türkiye'de henüz tam anlamıyla yaygınlaşmayan yüksek besin değerine sahip kinoa bitkisi Niğde'de ilk kez ekildi. 


Patates üretiminin başkenti sayılan Niğde'nin iklimine uygun olduğu için 200 dekar arazide ekilen üründen olumlu sonuç bekleniyor.

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş, Bitkisel Araştırma Şube Müdürlüğü'nün çalışmalar kapsamında kentte ilk defa kinoa bitkisi ekimi yapıldığını söyledi. 

200 dekar arazide üretim amaçlı ekim yapıldığını belirten Müdür Baş, "Yüksek oranda protein içeren, insan gelişimi için gerekli olan tüm temel aminoasitleri tohumlarında ve yapraklarında bulunduran iyi bir bitkisel besin kaynağı olan kinoa bitkisinin demonstrasyon çalışmaları 8 köyde 200 dekarlık arazisine üretim amaçlı ekimi yaptık. Nisan ayında yapılan ekim işleminin ardından bitkinin gelişimini adım adım izleniyor. Ağustos ayı gibi hasat yapılacak olan bitkiden beklenen verim alınması halinde Niğde genelinde ekilmesi için çalışmalara devam edeceğiz" dedi.

Türkiye'de pek bilinmeyen bir tahıl ürünü olan kinoanın faydalarını anlatan Müdür Baş, "Kansere, kalbe, bahar alerjisine, diyabete ve yüksek tansiyona iyi geldiği bilinen bitki besleyici değeri yüksek olmasına rağmen kilo aldırmayan ve kolay hazmedilen bir besin olarak biliniyor" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ