2681 görüntülenme10 Kasım 2020
Aliyev: Rus askeri anlaşma gereği Dağlık Karabağ'da 5 yıl süreyle kalacak
Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasında Rus askerinin anlaşma gereği Dağlık Karabağ'da 5 yıl süreyle kalacağını, taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabileceğini duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus barış güçlerinin Il-76 tipi bir askeri kargo uçağıyla Karabağ'da doğru yola çıktığı bildirildi.

ERMENİSTAN TESLİM
Azerbaycan lideri "27 Eylül'den bugüne kadar 300 civarında yerleşim biriminin kurtarılması Ermenistan ordusunun belini kırdı" diyerek Kelbecer'in 15 Kasım, Laçın'ın ise 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a geri verileceğini kaydetti.

AZERBAYCAN’DAN BÜYÜK ZAFER

Paşinyan'ın anlaşmayı kendi isteğiyle değil Azerbaycan'ın 'demir yumruğu' sayesinde imzaladığını söyleyen Azerbaycan lideri, "Ağdam rayonu 20 Kasım’a kadar Azerbaycan’a teslim edilecek" dedi.

TÜRK-RUS ASKERİ BARIŞ GÜCÜ’
Aliyev "Bugünkü bildiride, Rusya ve Türkiye’nin ortak barış gücü görevi yer alıyor. Bölge temaslarına ilişkin tümüyle yeni bir format yaratıyoruz" diye kaydeden Aliyev, "Dağlık Karabağ temas hattı ve Laçin koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı 1960 asker, 90 zırhlı personel aracı konuşlanacak" bilgisini verdi.

PAŞİNYAN KAÇTI
Ermenistan başbakanı Paşinyan’ın Azerbaycan’la savaşı bitiren anlaşmayı imzaladığını duyurmasının ardından başkent Erivan karıştı. Ermeniler sokaklara döküldü. Hükümet aleyhine gösteri yapan Ermeniler başbakanlık ofisini basarak Paşinyan’ın makam odasını dağıttı. Paşinyan’ın ülkeden kaçtığı belirtiliyor.

ERİVAN KARIŞTI
Ermenistan’ın başkenti Erivan da protestocular, Paşinyan’ın Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ’da Azerbaycan karşısında yenilgiyi kabul etmesinin ardından hükümet binası önünde toplandı. Hükümet binasının camlarına kırarak içeri giren protestocular, Paşinyan ve Ermenistan aleyhine sloganlar attı. Bazı protestocular Paşinyan’ın makam odasına girerken Ermenistan Başbakanı'na istifa çağrısında bulundu.

Kaynak: Ajanslar/ Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ