Kazdağları'ndaki madencilik faaliyetlerine ve doğa tahribatına karşı başlatılan eylemlerin birinci yılı geride kalırken, kesilen ağaçlardan geriye çölü andıran görüntüler kaldı.

KESİLEN AĞAÇLARDAN GERİYE ÇÖL KALDI

Türkiye, geçen yıl yaz mevsiminde Kaz Dağları yakınlarında Çanakkale’nin Kirazlı köyünde yaşanan bir olayı günlerce konuştu. Kanadalı Alamos Gold’un Türkiye iştiraki Doğu Biga Madencilik’in bölgede yürüteceği altın arama ve üretimi için bir anda yüzlerce ağaç kesilmişti. Kesilen ağaçlar ve madende siyanür kullanılacağına yönelik değerlendirme ve tespitler, çevre kaygılarını ve tepkilerini beraberinde getirdi. Öte yandan, Çanakkale ve Balıkesir sınırları içerisinde yer alan Kazdağları'nda kesilen ağaçlardan geriye çölü andıran görüntüler kaldı.

TAM BİR DOĞA KATLİAMI
Geçtiğimiz yıl Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesine karşı 26 Temmuz’da Çanakkale Belediyesi öncülüğünde maden şantiyesinin yakın bir alanına kamp kurularak ‘Su ve Vicdan’ nöbetlerine başlandı. Birçok siyasi ve ünlü isim de Kaz Dağları’nda yapılan bu kesimin durdurulması için harekete geçti. Çanakkale’nin Kaz Dağları bölgesinde yer alan Kirazlı köyünde gerçekleşen altın madeni projesi kapsamında ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen yaklaşık 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıktı.

AKP’Lİ TURAN ‘AĞAÇ KATLİAMI YOK’' DEDİ

AKP Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan ise “Orada ağaç katliamı olduğu iddiasını doğru bulmuyorum. Troya'dan beri altın madeni konusu o bölgede hep oldu. 10 sene önce verilen bir ÇED raporu var. Alan genişlemiş değil, ağaç sayısının değişmesi ağacın etrafındaki filizlerin büyümesine bağlı bir yaklaşım. Çanakkale'de maden varsa bu tüm millet için bir değerdir, çıkarılması görevdir, hatta geç kalınmıştır'' diyerek altın araması ve ağaç kesimini, savundu.

KANADALI FİRMAYA TEŞVİK
Kaz Dağları'nda 13 bin ağaç keserek altın arayan firmanın, yatırım maliyeti 940 milyon lira iken devletten 865 milyon liralık teşvik aldığı ortaya çıktı. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, altın arayan Kanadalı Alamos Gold'un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik'e verilen 865 milyon liralık yatırım teşvik belgesinin perde arkasında Cumhurbaşkanlığı'nın olduğunu öne sürdü.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ