BBC’de yer alan ifade aynen şöyle: "Ruhban Okulu Okul Müdürü Elpidoforos, Çipras, Patrik ve İbrahim Kalın'ın önünde yaptığı konuşmasında 48 yıl kapalı kalan okulun tekrar açılması için beslediği bütün ümitlerini -kendi ifadesine göre- "Tanrının verdiği bir lütuf" olarak gördüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın alacağı inisiyatifi bağladı”.

ÇİPRAS NEDEN TÜRKİYE’YE GELDİ?

Geçtiğimiz gün ülkemize gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye'deki temaslarına İstanbul'da devam etti. Programına Ayasofya Müzesi'nde başlayan Çipras, daha sonra Heybeliada'ya geçerek buradaki ruhban okulunu ziyaret etti.

Heybeliada Ruhban Okulu'na Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'la birlikte gelen Çipras'ı Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis karşıladı.

NELER DÖNÜYOR?

BBC'de yer alan haber işte böyle başlıyor... Bu ziyaret ve bu ifadeler ajanslarda hak ettiği yeri bulmadı, kamuoyu yeterince bilgilendirilmesi ve ‘Türk adaları Yunan işgalindeyken bu da neyin nesi’ diye kimse sormadı, bir tek Ümit Yalım hariç… 

Yunan Başbakanı Çipras’ın ziyaret sürecinde, Ümit Yalım Çipras’ın peşini bırakmadı ve onu Heybeliada’da yakaladı. İşgal edilen adaları sordu ama bir cevap alamadı, öyle ya koskoca Cumhurbaşkanı Erdoğan varken, Ümit Yalım da kim oluyordu…

RUHBAN OKULU’NDA NELER OLUYOR?

Ayasofya'dan sonra Çipras'ın ikinci durağı Heybeliada oldu. Limanda kendisini bekleyen kalabalık bir gurup tarafından Atina'da görmediği kadar sevgi gösterileriyle karşılandı. Çipras, girişindeki tabelasında "T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Heybeliada Rum Erkek Lisesi" yazan demir kapıdan içeriye girerken, bu kez yerli ve yabancı büyük bir gazeteci gurubu tarafından karşılandı.

KALIN EŞLİĞİNDE MANASTIR’DA AYİN

İbrahim Kalın'ın eşliğinde ve Okul Müdürü Bursa Metropoliti Elpidoforos tarafından karşılanan Çipras, okulun giriş kapısından arka bahçesine kadar uzanan koridorun sonundaki avluya geçti ve 9. asırdan bu yana orada bulunan Aya Triada Manastırı'nın şapelinde her yıl 6 Şubat'ta düzenlenen ayine katıldı.

RUHBAN OKULU MÜDÜRÜ: ‘ERDOĞAN TANRI’NIN BİZ BİR LÜTFU’

Çipras kısa süren ayinden sonra, okulun Marmara denizine bakan bahçesinde İbrahim Kalın ve Patrik Bartholomos ile birlikte sembolik bir kiraz ağacı dikerken "baharda gelir kirazlarını birlikte yeriz." dedi.

 Okul Müdürü Elpidoforos, Çipras, Patrik ve İbrahim Kalın'ın önünde yaptığı konuşmasında 48 yıl kapalı kalan okulun tekrar açılması için beslediği bütün ümitlerini -kendi ifadesine göre- "Tanrının verdiği bir lütuf" olarak gördüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın alacağı inisiyatifi bağladı.


Durum bu, yaşanılanlar bu. Ancak işler biraz garip çünkü Ruhban Okulu müdürü Metropolit Elpidopforos Lambriniadis’in ‘Erdoğan bize Tanrı’nın bir lütfu’ sözünün altına ne yatıyordu? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çipras’a soramadığı ‘adaların işgali’ meselesini soran Ümit Yalım, bu kez Ruhban Okulu meselesinin peşini bırakmadı ve kamuoyunca bilinmeyen karanlık olayları gün yüzüne çıkardı. İşte Ümit Yalım’ın dikkat çekici tespitleri;

YALIM: ‘İBRAHİM KALIN’IN ÇİPRAS’ KATILMASI OLAYA RESMİYET KAZANDIRDI’

Yunanistan Başbakanı Çipras, Türkiye’ye yaptığı ziyaretin ikinci gününde, 06 Şubat 2019 Çarşamba günü Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaret etti. Çipras’ın ziyaretine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın refakat etti. Çipras ve İbrahim Kalın’ı Heybeliada Ruhban Okulu’nun kapısında Sözde Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun Müdürü Elpidopforos Lambriniadis ile diğer metropolitler karşıladı. Çipras, din adamlarıyla birlikte okulun kilisesine gitti ve Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayine katıldı.

‘KALIN’IN EŞLİĞİNDE BURSA METROPOLİTİ RESMEN TANINDI’

Ayin sonrasında Ruhban Okulu gezildi. Okulda çekilen fotoğrafta Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Sözde Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Müdürü Elpidophoros Lambriniadis aynı fotoğraf karesinde görüntülendi. Okulda çekilen fotoğraf, Sözde Bursa Metropolitliği’nin, T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından tanındığını ve Anayasa’nın ihlal edildiğini gösteren somut bir belgedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ