BBC’de yer alan ifade aynen şöyle: "Ruhban Okulu Okul Müdürü Elpidoforos, Çipras, Patrik ve İbrahim Kalın'ın önünde yaptığı konuşmasında 48 yıl kapalı kalan okulun tekrar açılması için beslediği bütün ümitlerini -kendi ifadesine göre- "Tanrının verdiği bir lütuf" olarak gördüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın alacağı inisiyatifi bağladı”.

ÇİPRAS NEDEN TÜRKİYE’YE GELDİ?

Geçtiğimiz gün ülkemize gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye'deki temaslarına İstanbul'da devam etti. Programına Ayasofya Müzesi'nde başlayan Çipras, daha sonra Heybeliada'ya geçerek buradaki ruhban okulunu ziyaret etti.

İBRAHİM KALIN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN TEMSİLCİSİ

Heybeliada Ruhban Okulu'na Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'la birlikte gelen Çipras'ı Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis karşıladı. Heybeliada Ruhban Okulu'na Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'la birlikte gelen Çipras'ı Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis karşıladı. İşte konuyla ilgili BBC Türkçe’nin dikkat çekici haberi:

BBC: ‘RUHBAN OKULU’NUN RESMEN ZİYARET EDEN İLK YUNAN BAŞBAKANI’

Çipras'ın Ankara'dan sonra İstanbul'u ziyareti daha anlamlı oldu. Kendisine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın eşlik etmesi ise bu ziyaretin önemini ve özelliğini gösteren Ankara'nın bir jesti olarak kabul edildi. Çipras, Ayasofya'yı ziyareti gibi, 1971'den bu yana kapalı bulunan (ya da tutulan) Heybeliada'daki Ruhban okulunu ziyaret eden, görev başındaki ilk Yunanistan Başbakanı sıfatını kazanmış oldu.

ÇİPRAS: ‘AYASOFYA CAMİYE DÖNÜŞMEMELİ’

Ayasofya'yı gezerken kendisini "tarihi bir yükün altında hissettiğini" belirten Çipras, diplomatik bir dil kullanarak Ayasofya'nın "..yalnız Hristiyanlara değil; tüm insanlığa ait olan dünya kültür mirası olarak kalması gerektiğini.." söylemekle de Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesini isteyen bazı çevrelerin bu taleplerine karşı olduğunu göstermiş oldu.

HEYBELİADA’DA SEVGİ GÖSTERİSİ

1054 yılında Hristiyan dünyasını Katolikler ve Ortodokslar olarak ayıran "Büyük Skizma" olayının yaşandığı Ayasofya'dan sonra Çipras'ın ikinci durağı Heybeliada oldu. Limanda kendisini bekleyen kalabalık bir gurup tarafından Atina'da görmediği kadar sevgi gösterileriyle karşılandı. Çipras, girişindeki tabelasında "T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Heybeliada Rum Erkek Lisesi" yazan demir kapıdan içeriye girerken, bu kez yerli ve yabancı büyük bir gazeteci gurubu tarafından karşılandı.

KALIN EŞLİĞİNDE MANASTIR’DA AYİN

İbrahim Kalın'ın eşliğinde ve Okul Müdürü Bursa Metropoliti Elpidoforos tarafından karşılanan Çipras, okulun giriş kapısından arka bahçesine kadar uzanan koridorun sonundaki avluya geçti ve 9. asırdan bu yana orada bulunan Aya Triada Manastırı'nın şapelinde her yıl 6 Şubat'ta düzenlenen ayine katıldı.

PAPAZ ELFİDOFOROS: ‘ERDOĞAN TANRI’NIN BİZE BİR LÜTFU’

Çipras kısa süren ayinden sonra, okulun Marmara denizine bakan bahçesinde İbrahim Kalın ve Patrik Bartholomos ile birlikte sembolik bir kiraz ağacı dikerken "baharda gelir kirazlarını birlikte yeriz." dedi.

 Okul Müdürü Elpidoforos, Çipras, Patrik ve İbrahim Kalın'ın önünde yaptığı konuşmasında 48 yıl kapalı kalan okulun tekrar açılması için beslediği bütün ümitlerini -kendi ifadesine göre- "Tanrının verdiği bir lütuf" olarak gördüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın alacağı inisiyatifi bağladı.

PATRİK: ‘SAYIN KALIN, RUHBAN OKULU AÇISILSIN RİCAMIZI ERDOĞAN’A İLETİNİZ’

Patrik Bartholomeos da, Ruhban Okulu'nun tarihçesini anlattıktan sonra, "Okulun Osmanlı döneminde açılmasına ve Cumhuriyet döneminde kapatılmasına bir anlam verilemediğini" söyledi ve yanı başında bulunan İbrahim Kalın'a seslenerek "Sayın İbrahim Kalın beyefendi, lütfen bu yöndeki ricalarımızı sayın Cumhurbaşkanımıza yineledeğimizi ve yenilediğimizi iletiniz." dedi.

ÇİPRAS: ‘GELECEK YIL RUHBAN OKULU ERDOĞAN’LA BİRLİKTE AÇARIZ’

Çipras, burada yaptığı konuşmada ‘Ülkelerimizdeki azınlıklar çatışmalara alet değil, barış köprüsü olmalıdır. Ruhban okulunun tekrar açılması, Türk-Yunan ilişkileri için de barış, dostluk ve güçlü bir kardeşlik mesajı olacaktır. Dilerim bir sonraki ziyaretimi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte okulun açılışı için yaparız.’ şeklinde konuştu.

SENARYO: RUHBAN OKULU 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA AÇILIR’

Yunan Eğitim Bakanlığı'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ruhban okulunun açılması için koştuğu, Batı Trakya'daki müftü seçimlerinin serbest bırakılması şartını "tatmin edecek bir çalışma içinde bulunduğu" haberleri gerçekleşirse, Ruhban Okulunun, fazla değil; 2019-2020 akademik yılında açılmaya hazır olduğu gibi iyimserlikle dolu senaryolar gündemde.

Kaynak: BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ