Ekonomi
19 Mart 2020 ( 645 görüntülenme )

Ekonomik Paket 'Milyonlarca Kişi Unutuldu'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüsün ekonomideki olumsuz etkilerine karşı açıkladığı destek paketinde, şirketlere yönelik önlemler öne çıktı. Ancak pakette yoksullara dönük önlemler yetersiz, işsizler ise hiç yok.

YOKSULLARA TEDBİR AZ, İŞSİZLER PAKETTE HİÇ YOK
DW Türkçe’ye konuşan ekonomistlere göre, pakette şirketlerin finansal sorunlarına ağırlık verilirken, yoksul hane halkları için alınan tedbirler yetersiz. 100 milyar TL’lik paketin yalnızca 2 milyar TL’sinin yoksul ailelere ayrıldığına işaret eden uzmanlar, pakette sayıları 4,5 milyona yaklaşan işsizlere ilişkin ise hiçbir destek olmamasına dikkat çekiyor.

EKONOMİK PAKETTE GENİŞ HALK KİTLELERİ YOK
Küresel salgının ekonomide ortaya çıkaracağı kriz sürecine karşı para politikalarından çok maliye politikalarına ihtiyaç olduğunu vurgulayan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öner Günçavdı, açıklanan pakette şirketlerin finansman ihtiyacına dönük adımlar atıldığını ancak krizden asıl etkilenecek geniş halk kesimlerinin görmezden gelindiğini söylüyor.

HANEYE GİRECEK SICAK PARA LAZIM
Krizin boyutları düşünüldüğünde 100 milyar TL’lik paketin yetersiz kalabileceğini ifade eden Günçavdı, "Pakette daha çok vergi erteleme ve yeni kredi imkanları açıklanmış oldu. Ama sıcak para olarak hanelere girecek bir destek yok. Oysa harcama talebini artırabilmek için daha kapsamlı tedbirler gerekiyor" diye konuşuyor.

‘İŞSİZLER UNUTULMUŞ’
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Seyfettin Gürsel, ekonomide önceki krizlere hiç benzemeyen bir süreç yaşandığına işaret ederek, "Ama görünen o ki hükümet, mevcut krize eski şablonlarla yaklaşmayı tercih etti" diye konuşuyor. Önlem paketinde firmalara yönelik kredi borçlarının ötelenmesi ve KGF desteği gibi olumlu sayılabilecek adımlar olduğunu ifade eden Prof. Gürsel, buna karşın sayıları her geçen gün artan işsizlere dönük bir tedbir olmadığına vurgu yapıyor. Kısa çalışma ödeneği gibi istihdamı korumaya yönelik önlemlerin işsizliği durdurmak için yetersiz olacağını kaydeden Gürsel, şöyle konuşuyor:

‘İŞSİZLERİN HESABA KATILMAMIŞ OLMASI BÜYÜK SORUN’
"Bu paketteki en büyük eksiklik, işsizlerin hesaba katılmamış olması. Ciddi bir krize doğru gidiyoruz, işsiz sayısı daha da artacak. Neden bu paketin içinde işsizlik tazminatının kolaylaştırılması yok? Neden tazminat süresinin uzatılması yok? Hükümet, milyonlarca işsizi hâlâ bir sorun olarak görmüyor."

‘UÇUŞLAR ZATEN DURDURULDU, KDV OLSA NE OLUR OLMASA NE OLUR’
Paket içinde konaklama vergisinin ertelenmesi, havayolunda KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi veya konut satışlarında peşinat oranının düşürülmesi gibi başlıkların krizle mücadele kapsamında ‘tamamen alakasız’ önlemler olduğunu vurgulayan Prof. Ulusoy, "Turist olmayacak ki konaklama vergisi olsun. Ya da kaç kişi uçakla yolculuk yapacak ki, KDV’si düşse ne olur? Ekonomi hayatı tamamen durmaya başlarken, bunlara önlem demek mümkün değil" diye konuşuyor.

‘HANE HALKINA SICAK PARA VERİLMELİYDİ’
Veysel Ulusoy, halka para dağıtılması kararının alınmamış olmasının ise paketteki en büyük eksiklik olduğunu söylüyor. Salgından etkilenen pek çok ülkenin hane halklarına para dağıtarak talebi canlı tutmaya çalıştığına işaret eden Ulusoy, "Önceki krizlerden çok daha ağır olacak bu salgın krizine karşı açıklanan paket, son üç yıldır açıklanan ve işe yaramayan diğer destek paketlerinin aynısı oldu. Asıl soruna yönelik bir müdahale yok, olumlu bir etkisi de olmayacak" şeklinde konuşuyor.


ALBAYRAK: ‘EN HAZIRLIKLI ÜLKE TÜRKİYE’ 
Açıklanan önlemler TOBB, TİM, DEİK, MÜSİAD gibi hükümete yakın iş örgütleri tarafından memnuniyetle karşılandı. "Anadolu Ajansı Özel Yayını"nda pakete ilişkin açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da alınan önlemlerle Türkiye’nin 2020 için yüzde 5’lik büyüme hedefini tutturacağını söyledi. Albayrak, "Türkiye böyle bir küresel sürece en hazırlıklı, en güçlü giren ülkelerden biri, bu süreçten de en pozitif kazanımlarla çıkan ülke olacak" diye konuştu. 

Kaynak: Deutsche Welle

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ