Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, Türkiye’yi derinden sarsan yangınları köşesine taşıdı. Özdil, “Gözyaşıyla söner mi?” başlıklı yazısında ülkelerin makam araçları ve yangın söndürme uçaklarını kıyaslayarak, Türkiye’nin orman yangınlarıyla olan imtihanını dile getirdi.

‘MAKAM UÇAĞI VAR YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI YOK’
Dünyadaki birçok ülkenin yangın söndürme uçaklarının sayısının Türkiye’den fazla olduğunu belirten Yılmaz Özdil, aksine makam araçları sayısında da Türkiye’nin ön sırada geldiğini yazdı. Özdil yazısının bir kısmında basının yangınlar konusunda yıllardır değişmeyen tavrını özetle şu sözlerle eleştirdi:

‘YUNAN 39, FRANSIZ 32 YANGIN DÖNDÜRME UÇAĞI VAR’
“Yunanistan'ın iki makam uçağı var, devleti yönetenler sarayda oturmuyor, 39 adet yangın söndürme uçakları var. Fransa'nın sekiz makam uçağı var, babanın malı gibi kullanamazsın, Fransa başbakanı mesela, seyahata giderken yanında iki oğlunu götürdü, oğulları için kendi cebinden devlete 2.500 euro bilet parası ödedi, devleti Elysee Sarayı'ndan yönetiyorlar, bizim saray Elysee'den 30 misli büyük, bizim yazlık saray Elysee'den dokuz misli büyük, 32 adet yangın söndürme uçakları var.”

‘İSPANYOL’UN 74, İTALYAN’IN 88 YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI VAR’
“İspanya'nın üç makam uçağı var, biri kral'ın, hükümet sarayda oturmuyor, şu anki kral bile babasının sarayında oturmuyor, 17'si kendilerine ait, 57'si kiralık, 74 adet yangın söndürme uçakları var. İtalya'nın sekiz makam uçağı var, hükümet ve cumhurbaşkanı kendilerine tahsis edilen sarayı sadece çalışma ofisi olarak kullanıyor, oturmuyor, kendi evlerinde oturuyorlar, Vatikan'ın serveti dünyadaki bütün uçakları satın almaya yeter ama, Papa'nın makam uçağı yok, ülkelerarası seyahata gidecekse, İtalyan devletinin havayolu şirketi Alitalia'dan yolcu uçağı veriyorlar, onunla gidiyor, 19'u kendilerine ait, 88 yangın söndürme uçakları var.”

‘DÜNYANIN EN ÜNLÜ MAKAM SARAYI VAR, MAKAM UÇAĞI VAR AMA YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI YOK’

“Bizde 13 makam uçağı var, bizimkinin son makam uçağı Beyaz Saray'da bile yok, ABD başkanının Air Force One tabir edilen makam uçağı bizimkinin bir alt modeli… Asrın liderimiz 1.150 küsur odalı saray yaptırdı, 300 odalı yazlık saray yaptırdı, Ahlat'a göl manzaralı saray yaptırıyor, Vahdettin Köşkü'nü, Dolmabahçe Sarayı'nı, Beylerbeyi Sarayı'nı, Huber Köşkü'nü, Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nü, Beykoz Kasrı'nı kullanıyor, Savarona'yı kullanıyor, Abdülaziz'in altın varaklı padişah koltuğunu kullanıyor, kendimize ait yangın söndürme uçağımız yok, anca üç adet kiraladık.”

‘ERDOĞAN’IN MAKAM UÇAĞI ABD’Yİ SOLLADI’
ABD dedim aklıma geldi… ABD başkanı bile bizimkinin bir alt modeli makam uçağını kullanırken, ABD'nin orman yangınlarına müdahale etmek için sahip olduğu ve her yangın sezonu başında kiraladığı toplam uçak ve helikopter sayısı kaç biliyor musunuz?
1000! Yazıyla, bin!

‘ABD’DE DÜNYANIN EN BÜYÜK YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI VAR’
“ABD'de dünyanın en büyük yangın söndürme uçağı var, Boeing 747-400… Yolcu uçağıydı, modifiye edildi, yangın söndürme uçağı haline getirildi. 90 bin litre su taşıyabiliyor. 90 bin litre söndürücü köpük türevi kimyasal taşıyabiliyor. Özel pompalama sistemiyle isterse yağmur gibi serpintili olarak bırakıyor, isterse 90 tonu aynı anda foş diye bırakıyor. Piste iniyor, 30 dakikada yeniden dolduruluyor. Her seferinde, 50 metre genişliğinde, 5 kilometre uzunluğunda bir alanı söndürüyor. Sacramento havalimanında park ediyor, 960 kilometre hızla uçuyor, ülkenin her yerine acilen yetişebiliyor.”

‘KANADA’NIN BİLE 136 YANGIN DÖNDÜRME UÇAĞI VAR’
“Kanadalı altın madencisi geliyor, sayın hükümetimizin izniyle, 195 bin ağacımızı köklüyor, söküp atıyor, bütün dünyada Alplerden sonra oksijen oranı en yüksek bölge olan Kazdağları'na siyanür döküyor, zümrüt gibi ormanlarımızı mahvediyor, meteor çarpmış hale getiriyor… Kanada'da bir tek dal bile kesemezsin, bayrağında bile akçaağaç yaprağı var, 136 adet yangın söndürme uçağı var.”

‘HIRVATİSTAN, FAS, KIBRIS RUMLARININ BİLE YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI VAR’
“Hırvatistan'ın toplam yüzölçümü bizim sadece Ege bölgesinin yarısı kadar ama, sekiz adet yangın söndürme uçağı var. Fas'ın yarısından fazlası çöl, beş adet yangın söndürme uçağı var. Kıbrıs Rum Kesimi bizim Antalya'nın anca dörtte biri büyüklüğünde ama, bizden fazla yangın söndürme uçakları var.”

‘HER YIL CİĞERLERİMİZ YANIYOR’
“Sayın basınımızın bıkıp usanmadan kullandığı klişe manşetlerden biridir bu… Her orman yangınında fotokopi gibi aynı başlığı atarlar.18 yaşındaydım, ciğerlerimiz yandı yazıyorlardı, emekli oldum, hâlâ ciğerlerimiz yandı yazıyorlar. Hissetmez, umursamaz, düşünmez, ama sanki ciğerinden hissetmiş gibi rol yaparak, hep aynı başlığı atarlar. Kimse kusura bakmasın ama, bu memlekette başımıza her ne geliyorsa, işte bu sikindirik yaklaşım yüzünden geliyor.)

‘DİKTİĞİMİZ FİDAN ARTIK YERİNDE KALMIYOR’
(Fidan dikelim kampanyalarımız da pek meşhur… Dikelim elbette ama, yananın hesabını sormazsan, diktiğin orada kalır mı? 200 yıllık, 300 yıllık ağaçlar kül oluyor, diktiğin onların yerini tutar mı? Şekilden mi ibarettir orman… Kaplumbağayı da mı dikeceksin? Dört vatandaşımız hayatını kaybetti, kaç fidan dikersek geri getirebiliriz?)

‘ONLARI ALKIŞLAYANLARIN VEBALİ VAR’
“Bir ülke her yıl tekrar tekrar yanıp, her yıl tekrar tekrar gafil avlanır mı kardeşim? Bu önlenebilir felaketlerin sorumlusu “şatafat zihniyeti” değil mi? Bakın, Türk Hava Kurumu'nun yangın söndürme uçakları hangarda çürüyor, pilotlarını bile işten attılar, Türk milleti çaresizlikten dizlerini döve döve yangın haberlerini seyrediyor, Türk Hava Kurumu’nun başına kayyum koydukları AKP Bakanı düğüne gitmiş… Bu vebal şatafat zihniyetini alkışlayanların değil mi?
Orman yangını gözyaşıyla söner mi”

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ