Ekonomi
17 Temmuz 2020 ( 363 görüntülenme )

Özdemir Açıkladı 'Böyle Nereye'

Merkez Bankası her hafta düzenli olarak para verilerini açıklıyor. Bu veriler arasında döviz rezervi de var. Merkez Bankası’nın son verilere göre, döviz rezervi bir haftada 468 milyon dolar daha azaldı. Peki aylardır artmayan ve haftalık 300-500 azalan döviz rezervine rağmen dolar neden yükselmiyor? Dolar ve Euro’yu hareketlerini 3 gün önceden bilen uzman Remzi Özdemir Yeniçağ için konuyu yorumladı. Özdemir şunları söyledi:

‘ALICI ÇOK FAZLA’

"Bu soruya aslında tersten bakmak lazım. Kamu bankalarının o kadar satışına rağmen dolar neden düşmüyor? Analistler son bir yılda 100 milyar doların piyasaya satıldığını söylüyorlar. 100 milyar dolar satışa rağmen doların tek bir kuruş dahi düşmemesi alıcıların ne kadar fazla olduğunu gösteriyor. Türkiye’de yerleşik yatırımcılar her geçen gün biraz daha dolar alıyor. Bunun yanı sıra, borsa ve devlet iç borçlanma senetlerinden çıkan yabancılarda dolar alıyor. “

‘KAMU BANKALARI ELİNDEKİ KURŞUNU TÜKETİYOR’
“Gelelim en önemli soruya: Merkez Bankası ve kamu bankalarının gücü dahası soluğu doları daha ne kadar bu seviyede tutmaya yetecek? Bunun için piyasaya en etkili müdahale eden kamu bankalarına bakmak lazım: BDDK haftalık raporuna göre kamu bankaları yabancı para açık pozisyonu bir haftada 1.4B$ artarak 9.7B$a ulaştı. Yani Türkçesi kamu bankaları da elindeki kurşunu tüketiyor.”

‘DOLAR’IN GERÇEK DEĞERİ 7.5O TL’
“Yabancı analistler Türkiye’nin elini daha net görüyorlar. Nitekim Amerikalı analist Robin Brooks, bir tweet atarak, TL’ye değer biçti. Türk Lirası’nın adil değerinin 7.50 olarak belirlediğini açıkladı. Yani Robin Brooks’a göre, 1 doların gerçek değeri 7.50." 

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ