Reklamlar
Anasayfa » Haber
19 Mayıs 2017 ( 13310 görüntülenme )

TERCÜME HATASI... ÖZDAĞ'DAN ŞOK İDDİA!..

Özdağ: bu politik bir oyun


Gaziantep bağımsız milletvekili Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında salı günü yapılan görüşmede yaşanan ‘tercüme' hatasının ‘politik' bir oyun olduğunu söyledi.

Özdağ, “Önceden hazırlanmış bir metin var. Tercüman duyarak tercüme etmiyor, kağıttan tercüme ediyor veya kağıttan İngilizce'sini okuyor” dedi.

Türkçe metinle kahramanlık ve kafa tutma mesajları verilirken, İngilizce'de tonun düşürüldüğünü ifade eden Özdağ, şunları söyledi:


TRUMP ‘YOLA GEL' DEDİ


“Şeytanın aklına gelmeyecek oyunlar oynuyorlar. Böyle oyunlara tevessül
eden kim bilir kapalı kapılar ardında ne sözler vermiştir? Neler garanti edildi?"


"YPG ile mücadele bir tarafa acaba birlikte hareket sözü mü verildi? Yeni çözüm süreci garantisi mi verildi? "

"Dikkatle inceleyin, Trump'ın yüz ifadesi ve kafasını sallamasına bakın. ‘Aferin, hah şöyle yola gel' diyor resmen. İngilizce'de kesinlikle ABD'yi hedef alan bir tek kelime yok aksine ABD'nin söylemi kabullenilmiş. Bu açık ve büyük bir skandal."

HALK KANDIRILIYOR MU?

"Ya Türk halkı kandırılıyor ya da tercüman çok kötü. Kanaatim tercümanın kötü olmadığı. Bu basit bir politik oyun. Amaç büyük başarısızlıkla geçen ziyaretten sonra ‘sert mesajlar verdik' şeklinde bir duyguyu kamuoyunda uyandırmaktır. Ayrıca sorulması gereken husus tercümenin Emrah Kale adlı tercüman tarafından yapılıp yapılmadığıdır. Kendisi devlet memuru mudur? Deneyimli bir tercümanın bu kadar büyük hatalar yapması mümkün müdür?”

TRUMP ‘TERÖR ÖRGÜTÜ' SÖZÜNÜ DUYMADI

Erdoğan YPG için “terör örgütü” dese de bu söz çeviride yer almadı. “Terörle mücadelede hatalar telafi edilmeli” ifadesi de “Yaptığımız hataları tekrarlamayacağız” diye çevrildi.

Kaynak: sözcü

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BM'DE ÇOK İLGİNÇ OYLAMA... TÜRKİYE'DE VAR!.. DESTİCİ'DEN AKP'YE İNANILMAZ MESAJ!.. VURUN... Fransa'dan Flaş Türkiye Açıklaması! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Cizre Açıklaması! Bir Belediyeye Daha Kayyum! İçişleri Bakanlığı Az Önce Açıkladı! YSK AÇIKLADI... KAN DONDU... AKIL UÇTU!.. Ermenistan-Azerbaycan Hattında ÇATIŞMA!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
ŞOK!.. FETÖ İFTİRASI MEMURU AĞIR VURDU!..