23 Haziran'da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri öncesinde terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'a ait mektubu okuyarak gündeme gelen Akademisyen Ali Kemal Özcan, olaydan sonra ilk ayrıntılı açıklamasını yaptı.Özcan'ın açıklaması özetle şöyle;

‘ERDOĞAN'IN BİLGİSİ DAHİLİNDE GİTTİM’

"Neticede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde gitmişim" ifadesini kullanan Özcan, istihbaratçı iddialarını yalanladı. Özcan, Al - Monitor'dan Amberin Zaman'a konuştu. Zaman'ın sorularına Özcan'ın verdiği bazı yanıtlar şöyle:

‘HAKAN FİDAN’IN YARDIMCISIYLA GÖRÜŞTÜM’

“2012 ve 2013 yıllarında çözüm süreci hâlâ devam ederken devlet yetkilileriyle, bakanlarla, başbakan yardımcılarıyla da 30 ilâ 40 arasında görüşmem oldu. Ama görüşmelerimin çoğu o zaman Öcalan ile devlet adına görüşmeleri fiilen yürüttüğü anlaşılan MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın o dönem yardımcısı olan Muhammed Dervişoğlu’yla oldu. Kendisiyle, biri çözüm süreci çöktükten sonra olmak üzere altı kez görüştüm”.

‘ERDOĞAN VE FİDAN’A BU SORUN ÖCALAN ÜZERİNDEN ÇÖZÜLÜR DEDİM’

“13 Haziran’da ilk görüşmem sayın Erdoğan ile kendi talebim üzerine Ankara’da Beştepe’de gerçekleşti. Görüşmemizde Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan da yer aldı. Öcalan ile neden görüşmem gerektiğini etraflıca anlattım. Görüşme bir saate yakın sürdü. Yetkilerle görüşmelerimde dedim ki “Türkiye’nin elinde bir şans var. Abdullah Öcalan Amerika’nın veya başka uluslararası güçlerin elinde değil, Türkiye Cumhuriyeti devletinin elindedir.” Yani meselenin ancak Öcalan üzerinden çözülebileceğini sürekli vurguladım.”

‘İSTANBUL SEÇİMİ ÇOK AZ GÜNMDEME GELDİ’

“Görüşme esnasında en fazla ben konuştum. Erdoğan ile İstanbul seçimlerini çok az konuştum. Onları da belli bir çerçeve içerisinde konuştum. Temel beklentisi sorunun [Kürt sorunu] çözümü yönünde bir adım atılmasıydı. Ha, aklının arkasında İstanbul seçimleri var mıydı bilemem ama benimle İstanbul seçimleri ile ilgili konuşmadı.”

‘ÇÖZÜMÜN ADRESİ ÖCALAN DEDİM’

“Görüşmenin yüzde 90’ı meselenin şiddetle siyaset boyutu ve Suriye üzerinde yoğunlaştı. Erdoğan’a Suriye meselesinin güvenli bölge, doğu Fırat operasyonuyla çözülemeyeceğini söyledim. Öcalan ile Türkiye’deki milliyetçi dinamiği rahatsız etmeden çözmenin mümkün olabileceğini anlattım. “Öcalan’la diyalogla her şeyi çözersiniz” dedim Erdoğan’a. O da sessizce dinledi ve onaylamış olmalı ki Öcalan ile görüşmeme engel olmadı. Ancak görüşmemizin başında geçmişte Öcalan ile yürütülen çözüm sürecindeki temel yanlışları da dile getirdim.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ