1175 görüntülenme18 Şubat 2020
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik, 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarına ilişkin gelen soruları yanıtladı. Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

17/25’TEN BERİ MÜCADELE ETTİK’

"MGK kararları tavsiye kararlarıdır, hükümet bunu değerlendirir. O zamanki belgelere bilgilere baktığınızda toplumun neredeyse tamamı bir sürü kararla suçlanıyordu. Bunlar devletin ilgili kurumları tarafından takip ediliyor. Terör örgütü olduğu ortaya çıktıktan beri, 7 Şubat MİT krizi, 17-25'te sahte bilgi belgeyle, yaptığı bütün bu faaliyetlere baktığınızda kim bunlarla mücadele etti, kim masum göstermeye çalıştı. Kim o kurumlara destek verdi, kim bununla mücadele etti? “

‘EN KARARLI MÜCADELEYİ BİZ YAPTIK’

“FETÖ'ye dönük olarak çok az cümle kuranlar, onları mazur göstermeye çalışanlar, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'na en saygısız ifadeleri kullanıyorlar. Bu mücadelenin başında Cumhurbaşkanı'mız vardı. Hükümetlerimiz her alanda bununla ilgili en kararlı mücadeleyi vermiştir, bu bir işgal projesidir, yabancı kaynaklı. Bununla kim mücadele ediyor çok açık ve nettir. O zamanki istihbarat havuzlarına bakarsanız toplumdaki belli bir dar çerçeve dışında suçlanmamış kimsenin kalmadığını görürsünüz."

SARIZEYBEK ŞİKAYET ETTİ, KENDİ SORUŞTURMA GEÇİRDİ

2007 yılında kod Ergenekon kumpas savcısı Zekeriya Öz tarafından tanık olarak çağrılan Erdal Sarızeybek’ten ‘Türk Ordusu aleyhine’ ifade vermesi istendi. Savcı Zekeriya Öz’ün baskısına rağmen yalan yere tanıklığı kabul etmedi ve Zekeriya Öz’ün bu durumu başta Show Tv, CNN, Ulusal Kanal, Halk tv gibi ekranlardan kamuoyuna durumu açıkladı ve Zekeriya Öz hakkında soruşturma açılmasını talep etti.

HSYK’YA ŞİKAYET EDİLDİ AMA…

Bununla da yetinmeyen Sarızeybek, Zekeriya Öz hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na şikayette bulundu. Halen araştırmacı yazar olan Sarızeybek, 2009 yılında ‘Ergenekon Gölgesinde İhaneti Yaşamak’ adlı bir kitap yazarak Zekeriya Öz’ün kumpasının tüm detaylarını da yazdı, bilgilerini okurlarıyla paylaştı.

ONCA ŞİKAYET BOŞA GİTTİ
Sarızeybek onca şikayetten, televizyonlardan yaptığı suç duyurularından ne yazık ki hiçbir sonuç alamadı. Aksine Erdal Sarızeybek bu dik duruşu nedeniyle yine aynı savcı tarafından ‘ŞÜPHELİ’ konumuna düşürülerek soruşturmaya dahil edildi.

SARIZEYBEK ALEYHİNE KUMPAS ÜSTÜNE KUMPAS

Aynı süreç içerisinde yine aynı savcıların örgütlü kumpasıyla Sarızeybek hakkında ‘PKK terör örgütü üyesi ve olmak ve örgütle kaçaklık yapmak’ suçlamasıyla soruşturma açıldı. Yine aynı süreç içerisinde ‘Ergenekon Terör Örgütü Üyesi Olmak’ iddiasıyla da hakkındaki soruşturmalar genişletildi. Bir yanda kumpas dinlemeleri, diğer yanda ülkedeki tüm bankalar üzerinden araştırma ve soruşturmalara girişilerek Sarızeybek’i kumpasa düşürebilmek için neredeyse savcı Zekeriya Öz’ün elindeki devletin tüm imkanları Sarızeybek aleyhine kullanıldı.

DAVA AÇTI AMA MÜDAHALE EDİLDİ

Hep aynı süreçte bu kez Zaman Gazetesi Erdal Sarızeybek hakkında ‘PKK ile uyuşturucu işi yapıyor’ diye manşet atınca ortalık karıştı ve Sarızeybek Zaman Gazetesi aleyhine 500.000 liralık tazminat davası açtı.

Aleyhine hiçbir kanıt bulunmayan Sarızeybek davayı tam kazanmak üzere iken Savcı Zekeri Öz yeniden devreye girdi ve Zaman Gazetesi’nin haklı olduğunu doğrulamak maksadıyla ‘davanın görüldüğü Mahkeme’ye ‘Erdal Sarızeybek terör örgütü şüphelisidir, hakkında soruşturma yapılmaktadır’ şeklinde resmi bir yazı gönderdi. Ve bu sahte yazı yüzünden Sarızeybek açtığı davayı kaybetti, aynı zamanda ağır bir maddi kayıp yaşadı.

SARIZEYBEK SONUNDA RESTİ ÇEKTİ

Kod Ergenekon soruşturmasının bir kumpas olduğunu ve bu kumpasın savcı Zekeriya Öz tarafından yürütüldüğünü açıklamasına ve HSYK’ya şikayette bulunmasına rağmen yaptığı tüm başvurulardan olumsuz cevap alan Sarızeybek, sonunda Ulusal Kanal canlı yayına çıktı ve Zekeriya Öz ve şeriklerine hitaben’ ELİNİZDEN GELENİ YAPMAZSANIZ NAMERTSİNİZ, İŞTE BEN BURDAYIM’ diye haykırdı ama devleti yönetenlerden buna da bir cevap gelmedi.

HERKESE TAKİPSİZLİK VERİLDİ, SARIZEYBEK’E VERİLMEDİ

Nihayetinde kod Ergenekon kumpası açığa çıktı. Hakkında soruşturma açılmış nederyudse herkese takipsiz kararı verilerek dosyadan düşürüldü ama Erdal Sarızeybek’e verilmedi. Yani Erdal Sarızeybek hala, bugüne kadar, tam 11 yıldır şüpheli olarak soruşturma geçirdi.

SARIZEYBEK’E KURULAN KUMPAS ŞİMDİ AÇIĞA ÇIKTI

Bu gece yarısı ajnaslara düşen habere göre, FETÖ’nün Ergenekon soruşturmasına bağlama amacıyla farklı soruşturma dosyaları üzerinden 379 kişinin telefonunu ise ayrı olarak dinlediği ortaya çıktı. Bu şüphelilerle ilgili dosyalarda uzun süre açık kaldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından Ergenekon soruşturmasına dahil edilmeye çalışılan ancak herhangi bir cezai işleme tabi tutulmayan 515 kişi hakkındaki dosyayı raftan indirdi.

‘ERDAL SARIZEYBEK, SABİH KANADOĞLU, MEHMET MOĞULTAY, ANIL ÇEÇEN, SÜHEYL BATUM…’

Söz konusu dosyalarda, Eski Ticaret ve Kültür Bakanı Oktay Agah Güner, Emekli Tuğgeneral Ali Rıza Selmanpakoğlu, Hukuk profesörleri Anıl Çeçen, Süheyl Batum, eski Genelkurmay Başkanları İsmail Hakkı Karadayı, Hüseyin Kıvrıkoğlu, emekli Korgeneral Hasan Kundakçı, emekli Albay Erdal Sarızeybek, eski Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun da aralarında bulunduğu 379 kişi hakkında iletişimin denetlenmesine ilişkin tedbir uygulandığı belirlendi.

11 YIL SONRA TAKİPSİZLİK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilleri Bülent Başer, Zafer Koç ve Savcı Hikmet Pak tarafından incelenen soruşturmaya takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararında, şüpheliler hakkında fazla delil olmadığı vurgulandı. Şüphelilerin dokümanlarda yazılı soyut cümlelerle ve telefon görüşmelerindeki soyut ve muğlak sözlere atıf yapılarak örgütle ilişkilendirilmek istendikleri kaydedildi. Takipsizlik kararında hukuka aykırı delil elde edildiği, ‘Zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir’ prensibine vurgu yapılarak toplanan delillerin hukuka aykırı kabul edilmesi gerektiği ifade edildi.

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ