291 görüntülenme 13 Eylül 2020
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Doğu Akdeniz'deki gerilime diplomasi yoluyla çözüm bulunması gerektiğini belirterek "Türkiye'nin bölgedeki eylemleri bizi derinden endişelendiriyor" dedi.

‘RUMLARIN DOĞAL KAYNAKLARINI KULLANMA HAKKI VAR’

Güney Kıbrıs’a kısa bir ziyarette bulunan Pompeo, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi münhasır ekonomik bölgesinde bulmuş olduğu hidrokarbon da dahil olmak üzere doğal kaynaklarını kullanma hakkı var. Bölge ülkeleri güvenlik, enerji ve karasularıyla ilgili sorunlara diplomatik ve barışçıl çözümler bulmalı.”

ABD GÜVENLİK MERKEZİ KURUYOR
BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Pompeo ayrıca bölgedeki güvenlik iş birliğini güçlendirme çabaları kapsamında Güney Kıbrıs’ta yeni bir eğitim merkezi kurulacağını da duyurdu. Merkezin ABD tarafından finanse edileceğini aktaran Pompeo şu ifadeleri kullandı:

‘KIBRIS KARA HAVA DENİZ LİMAN GÜVENLİK MERKEZİ’
* Güvenlik iş birliği, bölgede değerlerimizi paylaşmayan ülkelerin yeni zemin arayışında olduğu bir dönemde daha çok önem arz ediyor. Kıbrıs Kara, Deniz ve Liman Güvenliği Merkezi -CYCLOPS- adıyla kurulacak.”

‘RUSLAR SADECE İNSANİ GÖREV YAPMIYOR’
* Bu maksatla ABD’nin, Rusya’nın buradaki limanlardaki para aklama eylemlerinden duyduğumuz endişeyi dile getirdim. Kıbrıs limanlarında duran Rus gemilerinin hepsinin Suriye’de insani görevler yapmadığını biliyoruz ve Kıbrıs’la bu endişelerimizi paylaştık.”

ABD RUMLARA SİLAH AMBARGOSUNU KALDIRMIŞTI

“2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası” olarak bilinen savunma bütçe tasarısına 2019 yılının sonlarında koyulan bir madde ile Güney Kıbrıs'a uygulanan 33 yıllık silah ambargosunun kaldırılabileceği mesajı verilmişti. Ancak ambargonun Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Rumların yaşadığı fikir ayrılıklarına denk gelmesi dikkat çekmişti. Ekathimerini haber sitesinin haberine göre, 33 yıllık silah ambargosunun kaldırılmasını bizzat Pompeo telefonla Anastasiadis'i arayarak bildirmişti.

Kaynak: BBC Türkçe/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ