Politika
13 Eylül 2020 ( 2309 görüntülenme )

Oyun Değişti 'Tavşan Kaç Tazı Tut'

ABD’nin Libya Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Libya Ulusal Ordusu (LUO) komutanı Halife Hafter'in ABD hükümetine, ülkenin enerji sektörünü tamamen eski haline gelme ve petrol üretimine devam etme konusundaki kişisel taahhüdünü ilettiği belirtildi.

ABD İLE HAFTER YAKIN TEMAS
Hafter ile ABD’nin Libya Büyükelçisi Richard Norland arasında yapılan yazışmaların ardından yayınlanan açıklamada, “LUO ABD hükümetine, General Hafter'in enerji sektörünün en geç 12 Eylül'e kadar tamamen yeniden açılmasına izin verilmesi konusundaki kişisel taahhüdünü iletti” ifadelerine yer verildi.

PETROL SATIŞINA DESTEK
Libya Ulusal Petrol Şirketi’nin (NOC) çalışmalarına yeniden başlamasından buyduğu memnuniyeti dile getiren Amerikan Büyükelçiliği, ABD’nin ayrıca petrol ve gaz gelirlerinin açık bir şekilde dağıtılacağının ve Libya halkının yararına kullanılacağının garantisi olacak finans modelini desteklediğini de ifade etti.

GİZLİ GÖRÜŞMELER
Geçtiğimiz ay Londra merkezli Şarkulevsat gazetesinin Hafter'e yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde, ABD'den bir askeri heyetin Libya'da ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'le gizli görüşme yaparak yeni bir ateşkes önerdiği aktarılmıştı.

Kaynak: Ajanslar/ Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ