Eski AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve eski Anayasa Mahkemesi (AYM) raportörü Prof. Osman Can, 2017 yılında yapılan anayasa değişikliğinin "çöküş" olduğunu söyledi.

Can, Türkiye'nin sürekli düşman ürettiğini söylerken "bir ülkenin enerjisi sürekli düşman üretmeye harcanmamalı. Devleti oluşturan halkın yarısı, hain, düşman, kriminal ilan ettiğinizde o devleti çöküşe mahkum edersiniz" diye konuştu.

Prof. Osman Can, gazeteci Yıldıray Oğur'un TV5’te hazırlayıp sunduğu "Medya Analiz" programında açıklamalarda bulundu. Osman Can’ın açıklamaları şöyle:

‘ANAYASAL OLARAK SİSTEM ÇÖKÜYOR’

"Bir şeyler yapılabilme ihtimali vardı ama 2015 Ağustos-Eylül itibariyle durdu ve tersine bir dinamik çalışmaya başladı. 2010-2017 anayasal değişikliği ciddi bir geri dönüş oldu. Ciddi bir gerileme ve ‘anayasal çöküş’ olarak da ifade edebileceğimiz bir talihsizlik oldu. Bir anayasal çöküş olduğunu kabul etmek gerekiyor, ben anayasa profesörü olarak baktığımda da böyle, siyaset bilimi perspektifinden baktığımda da böyle. 

Avrupa Birliği standartları açısından da baktığımda bunun bir çöküş olduğunu kabul etmek zorundayım, kabul etmezsem anayasacı diyemem kendime."

‘BİR SİSTEM VAR GİBİ GÖRÜNÜYOR AMA YOK’

"Bir sistemimiz yok şu anda. Sistem var gibi görünüyor, erkler ayrılığından söz ediliyor, gerçekte erkler birbirinden çok fazla ayrı değil. Parlamento, siyasi partiler kanunun sağladığı imkanlar çerçevesinde aslında Başkan’a bağlı, Başkan’ın talepleri, hedefleri, istekleri doğrultusunda hareket ediyor. Bir hiyerarşi var. 

Hiyerarşi olduğu için, parlamentonun özgün iradesiyle hareket edebileceği, otantik politika üretebileceği bir mekan değil. Milletvekillerinin daha yasa yaptığına şahit olmadık. Milletvekillerinin yasa yapma konusunda inisiyatif yüklendiğine de şahit olmadık."

‘MECLİS’İN HİÇBİR HÜKMÜ KALMADI’

"Orası anlamlı bir yer ama acı bir şey aynı zamanda; TBMM'de olmanın anlam ifade etmediği bir dönem. İlçe belediye başkanlığı için uğraşıyor insanlar şimdi. Milletvekilleri, ilçe başkanı olmak için uğraşıyor ve krizler buradan doğuyor. "

‘DEVLETİ YÖNETENLER ÇOK CİDDİ BİR YANLIŞ İÇİNDE’

"Türkiye sürekli düşman üretiyor, bir ülkenin enerjisi sürekli düşman üretmeye harcanmamalı. Devleti oluşturan halkın yarısı, hain, düşman, kriminal ilan ettiğinizde o devleti çöküşe mahkum edersiniz. Hiç bir zaman bir ülkenin yarısı hain olamaz. Eğer böyle bir şey varsa bu devlet zaten çok meşru bir şekilde kurulmamıştır ve devleti yönetenler orada ciddi bir yanlışlık yapmaktadırlar.

‘HALKINA BASKI UYGULAYAN BİR DEVLET ÇOK ZAYIF BİR DEVLETTİR’

“Halka baskı uygulayan devlet aslında çok zayıf bir devlettir, o devlet korkak bir devlettir, o devlet rasyonel bir devlet değildir. Yargıçlar, devletin objektifliğiyle bağdaştıramayacağımız önermeleri kararlarına yerleştirdiğinde devletin ali menfaatlerini korumuş olmuyorlar aksine devletin temellerine dinamit yerleştiriyorlar. Yargıçlar, savcılar, hukuku korur, hukuk çerçevesinde devleti korur. Devlet ancak hukuk ile varolur. "

Kaynak: T24

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ