Ana Sayfa
01 Ekim 2017 ( 3048 görüntülenme )

İLBER HOCA AÇIKLADI... MHP'YE UYARI, AKP'YE BÜYÜK ÇAĞRI!

ORTAYLI: KERKÜK MHP'NİN DEĞİL TÜRKİYE'NİN MESELESİDİR

Tarihçi İlber Ortaylı Irak'ın kuzeyindeki referandumu ve Türkmenleri kaleme aldı. 

Ortaylı, "Erbil, Kerkük bölgesini MHP ile yalnız bırakmak kocaman bir toplum için akıllı bir davranış değildir" dedi.

KERKÜK'Ü MHP'YE BIRAKMAK ONURLU BİR DAVRANIŞ DEĞİLDİR

Hürriyet gazetesi yazarı tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Irak'ın kuzeyindeki sözde bağımsızlık referandumunu köşesine taşıdı. "Bize düşen de öncelikle Kerkük ve Erbil’deki bir milyonu aşkın Türk nüfusu yalnız bırakmamaktır" tavsiyesinde bulunan Ortaylı, "Erbil, Kerkük bölgesini MHP ile yalnız bırakmak kocaman bir toplum için akıllı ve onurlu davranış değildir" dedi.

Ortaylı'nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

TÜRKİYE KERKÜK'Ü YALNIZ BIRAKMAMALIDIR

"Kuzey Irak’ın 4 ülkeye dağılmış bir kavmin problemlerini üstlenmeye niyeti olmadığı açıktır. Ülkenin zenginliklerini o bölge için kullanmayı tercih ediyorlar. İrredantizm geniş Kürt coğrafyası için 19’uncu yüzyılın genç İtalya’sı veya Balkan uluslarının bazı hayalleri gibi değildir. Ama bize düşen de öncelikle Kerkük ve Erbil’deki bir milyonu aşkın Türk nüfusu yalnız bırakmamaktır."

BİR MİLYONUN ÜZERİNDE TÜRK VAR

"Milyonun üzerindeki kitleyi kimse görmezlikten gelemez. Ayrıca bu halkın gözden çıkarılması da sorunu halletmez. Herkesin başını ağrıtacak bir kitledir, bir halk topluluğudur. Eğitimlidirler, üretkendirler ve Türk kimliğine sahip çıkma konusunda taviz vermezler. Bu taviz vermeme hali mutlaka sıcak bir çatışmaya dönüşecek değil; bazı ahvalde bu gibi unsurların devamlı bir huzursuzluk ve dengesizlik sorunu kaynağı olduğu açıktır."

TÜRKİYE KERKÜK'TEN VAZGEÇEMEZ

"Peşmergenin Irak merkezi yönetimiyle yaşadığı gerilime de dikkat çeken Ortaylı, "Bu olayda Türkiye’nin katiyen vazgeçemeyeceği unsur açıktır; Erbil, Kerkük bölgesini MHP ile yalnız bırakmak kocaman bir toplum için akıllı ve onurlu davranış değildir" dedi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ