Güvenlik
11 Eylül 2018 ( 680 görüntülenme )

Orta sahadan BÜYÜK ŞUT!..

Rusya'nın Cenevre'deki Suriye temsilcisi Lavrentiev, "İdlib'deki teröristlerle muhalifleri ayırt etmek Türkiye'nin sorumluluğunda" dedi.

‘TERÖRİST KİM MUHALİF KİM, BUNU AYIRMA İŞİ TÜRKİYE’YE AİT’

Vladimir Putin’in Suriye özel temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, İdlib’deki cihatçıları ılımlı muhaliflerden ayırma sorumluluğunun Türkiye’ye ait olması gerektiğini söyledi. Lavrentiev, Türkiye, İran ve Rusya’nın İdlib’deki askeri operasyonların şeması ve mekanizması üzerinde anlaşabileceğini düşündüğünü açıkladı.

‘KEŞKE TESLİM OLSALAR’

Rusya ve Türkiye’nin, İdlib’deki durumu istikrara kavuşturmak için aktif çalıştığını dile getiren Lavrentiev, Tahran’daki görüşmede militanlara silah bırakıp teslim olmaları yönünde çağrı yapıldığını hatırlatarak, “Bu, en iyi çözüm olurdu” dedi.

TÜRKİYE'DEN RUSYA VE İRAN'A UYARI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı devam ederken açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘SALDIRI DEVAM EDERSE, SİYASİ SÜREÇ PATLAR’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "İdlib'e yönelik saldırı her şeyden önce şu ana kadar devam eden siyasi süreçleri dinamitleyecektir, ciddi bir güven bunalımına yol açacaktır." Dedi. Tahran zirvesinden sonra bile İdlib'in güney uçlarından itibaren birtakım saldırıların hala devam etmekte olduğuna dikkati çeken Kalın;

‘SALDIRI OLURSA BUNUN ÇOK CİDDİ SİYASİ VE DİPLOMATİK SONUÇLARI OLUR’

"Yani bu süreç içerisinde biz hem Tahran'daki zirvede muhataplarımıza yani Rusya Federasyonu ve İran'a hem de dünya kamuoyuna Cumhurbaşkanımızın çok açık, net çağrıları oldu. Yani bu İdlib'e yönelik bir saldırının sadece bir insani bir felaketle sonuçlanmayacağını, bunun çok ciddi siyasi, diplomatik sonuçları olacağını da ifade ettik, etmeye de devam ediyoruz." dedi.

‘KAPIMIZ AÇIK’


İdlib'den yaşanabilecek göç dalgasına karşı Türkiye'nin stratejisinin ne olacağı sorulan Kalın, şu ana kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla tamamen insani kaygılarla "açık kapı" politikasının izlendiğini anımsattı. Kalın, zaman zaman bu politikadan dolayı haksız bir şekilde eleştirildiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

‘KAPILARI AÇAN TEK BİZİZ’

"Bu öyle bir şey ki kapıları açsanız 'Herkese izin veriyorsunuz' diye eleştiriye maruz kalıyorsunuz, kapıları kapatsanız 'Bu insanları nasıl savaşın, varil bombalarının, kimyasal saldırıların kucağına itersiniz' diye başka bir eleştiriye maruz kalıyorsunuz ama eleştiri yapanların kendileri sahada ne yapıyorlar, kaç mülteciyi aldılar ya da bu çatışmaları önlemek, durdurmak için acaba ne tür girişimler yaptılar diye baktığınızda, orada da pek bir şey yapmadıklarını görüyorsunuz.”

‘GÖÇLER İÇİN TEDBİRLER ALINDI’

“Böyle bir muhtemel göç dalgasına karşı AFAD başta olmak üzere ilgili bütün birimlerimiz tabii ki tedbirlerini aldılar, almaya da devam edecekler ama gelecek dalganın şeklini, büyüklüğünü şu anda kestirmek zor. Umarız önümüzdeki günlerde İdlib meselesiyle ilgili bir siyasi çözüm söz konusu olur. Cumhurbaşkanımızın Tahran'da yaptığı çağrıya benzer bir ateşkestir, silah bırakmadır, buna benzer bir gelişme söz konusu olur ve biz bu ihtiyaçla veya bu acil durumla karşı karşıya kalmayız."

Göç dalgasının söz konusu olması durumunda Türkiye'nin üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini vurgulayan Kalın, fakat bunun da bir sınırının olduğunu herkesin bilmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: AA/ Reuters/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ