Işıkçılar'ın İhlas Grubu'nu en iyi tanıyan isim Sabahattin Önkibar, Sözcü'ye konuştu. Önkibar, “Tansu Çiller döneminde İhlas zor durumdaydı. Bir büyük torba dolusu doları bizzat Fetullah Gülen, Ören’e götürdü. İhlas, 1996’da ABD’nin kontrolüne girdi.”

Türkiye Gazetesi'nde 15 yıl yönetici olarak çalışan Aydınlık yazarı Sabahattin Önkibar, “İhlas gerçeklerini” Sözcü'ye anlattı. 30 yıldır köşe yazarlığı yapan yedi gazete ve altı televizyon kanalında çalışan Önkibar’ın dikkat çeken açıklamaları şöyle;

‘ERDOĞAN İHLAS’IN BATIŞ SÜRECİNİ BİLİYORDU’

“Ben Tayyip Erdoğan'ın en yakın olduğu isimdim. Enver Ören'i Tayyip Bey ile ben tanıştırdım. Ben de Rizeliyim… Kitabımda da bunları anlattım. Mücahit Ören 1 milyon liralık dava açtı. Beraat ettim. Yargıtay da onayladı. Yani yazdıklarımın doğruluğu yargı kararı ile tescilli. 

Tayyip Erdoğan İhlas Finans'ın batış sürecinde beni aradı. “Sabahattin Bey, Enver Ören ne yapıyor. Çıldırdı mı? Garibin gurebanın ahı arşı boğar. Paralarını ödesin” dedi. Ben de ‘Telefon açıp siz söyleyin' dedim”.

‘GROSMAN GELDİ, ERDOĞAN İHLAS OLAYINI BEKLEMEYE ALDI’

“Erdoğan bu konuşmanın ardından 2002'de iktidar oldu. Ali Coşkun'a “İhlas Finans'ta niye gerekeni yapmadınız ?” diye sordum. Coşkun “Tayyip Bey beni çağırdı, ‘Ali Ağabey İhlas'taki pisliği temizleyelim gereken hazırlığı yap' dedi. Ben de hazırlığa başladım, son aşamaya geldim. ‘Bekletelim' talimatını verdi” dedi. İşte tam da bu dönemde Grossman, Ören'i ziyaret ediyordu.”

’15 TEMMUZ’DAN 2 GÜN ÖNCE TALİMATI VAR’

“Bana İhlas'ın içinden bir evrak bilgisayar çıktısı olarak geldi. Mücahit Ören'den uydu kirası için teminat isteniyor. Ören ise şu talimatı veriyor, “Hiçbir yere bir kuruş teminat vermeyin. Zaten Ankara'yı ayağa kaldıracağımız gün çok yakın” diyor. Tarihi ise 13 Temmuz 2016. (Darbe girişiminden iki gün önce ) 

Ben bunu yazdım. Dava açıldı ve beraat ettim. Belge yanlış demediler, ‘Gizli belge' dediler. Darbeye iki gün kala “Ankara'yı ayağa kaldıracağımız gün çok yakın” ne demek?”

‘PARAYLA TUTULMUŞ İKİ TETİKÇİSİ VAR’

“Türkiye'de yazı yazan Fuat Uğur, eski komünist. Daha sonra Çerkez milliyetçiliği yaptı, sonra da sıkı bir FETÖ'cü oldu. Karanlık bir adam. Cem Küçük ise Gülen'in Zonguldak ışık evlerinde yetişmiş bir çocuk. 17-25 Aralık sürecinden sonra bile FETÖ'cülere kol kola. Bana göre kripto FETÖ'cü… Gülen bana 17 ayrı dava açarken, Uğur ve Küçük'e bir tane açtı mı? Mücahit Ören'in darbeden iki önce “Ankara'yı ayağa kaldıracağımız gün çok yakın” mesajının ne anlama geldiğini açıklasınlar. İkisi de Ören tarafından parayla tutulmuş tetikçilerdir.”

‘CEMAAT KADROLAŞMASI VARDI, HER ŞEY ENVER ÖREN’E SORULURDU’

“Türkiye Gazetesi ve TGRT'de 15 yıl çalıştım. Noter aracılığıyla dilekçe vererek istifa eden tek adam benim. Çalıştığım dönemde cemaat kadrolaşması vardı. Ben Ankara Temsilcisi olana kadar Enver Ören her şeye müdahale ederdi. Örneğin bir muhabiri cumhurbaşkanı ya da başbakan takibine yollayacağım zaman Enver Ören'e sorulurdu. Cemaatin ‘Ankara İmamı' Enver Yazıcı vardı. Haberler hazırlanır, ona gider, imzalar sonra geçilirdi. Ben gelir gelmez ilk olarak o sistemi yıktım. İlk günden hasım oldum.”

‘İHLAS FİNANS 2000 YILINDA FİİLEN BATTI’

“Türkiye Gazetesi, Işıkçılar'ın gazetesi… Kitle gazetesi olmaya soyundular. Profesyonel gazeteciye ihtiyaç duydular. İhlas Finans'ın kurucu Genel Müdürü Ali Coşkun'dur. Muhafazakar kesimin sembol ismidir. 1999 seçimlerinde siyasete girince ayrıldı. İhlas Finans 2000 yılının sonunda fiilen battı.”

‘GÜLEN ÖREN’E BİR TORBA DOLUSU DOLAR VERDİ’

“İhlas Finans'ı batıran FETÖ değil. Fetullah Gülen ile Enver Ören birbirini destekleyen isimler… Tansu Çiller döneminde yaşanan krizde kur 4 katına çıkmıştı. İhlas o zaman yurtdışından araba getiriyordu ve dolarla borçlanıyordu. Kriz yaşandı. Bir büyük torba dolusu doları bizzat Gülen, Ören'e götürdü. Türkiye merkez binasına giderek… Bunu anlatan da Enver Ören'in kendisi. “Fetullah Gülen bana bir büyük torba dolusu dolar getirdi” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ