Reklamlar
Anasayfa » Haber
13 Temmuz 2017 ( 549 görüntülenme )

KALP HASTALARINA ÖNEMLİ HABER...

Bilim insanları, kimin kalp krizi geçireceğini tahmin edebilecek yeni bir kalp görüntüleme yöntemi geliştirdi.

Yeni sistem, kimlerin saatli bomba gibi bekleyen kalp krizi riski altında olduğunu belirlemek için kalp damarlarının etrafındaki yağ ve iltihaplanma veya kızarıklık şeklinde açıklanabilecek enflamasyonu inceliyor. Bu şekilde, kalp krizi ya da felç riski altındaki yüksek riskli hastalarda bunları önlemek için daha yoğun bir tedavi uygulanabilecek. 

Kalp krizini ne tetikliyor?


Enflamasyon, bir yeriniz kesildikten sonraki kızarma, şişme veya acı hissi. Ancak bu süreç aslında vücuttaki tüm dokularda görülüyor. Kalp damarlarının içindeki enflamasyon, istikrarsız plakların birikimiyle ilişkilendiriliyor. Bu plaklar parçalanabiliyor ve kalp damarını tıkayıp, kalbi oksijensiz bırakıyor, yani bir başka deyişle kalp krizini tetikliyor.

Araştırma ekibinden Prof. Charalambos Antoniades "Kardiyolojideki en önemli buluş kalp damarlarının içindeki enflamasyonu görebilmek. Buson 50 yıldır büyük bir zorluktu" dedi.

"KALP KRİZİ ÖNCEDEN TESPİT EDİLEBİLİR"

Prof Antoniades: "Bu teknoloji gelecekte kimin kalp krizi geçireceğini tahmin edebilir. Yani olmadan önce aile doktorunuza gidip, ilaçlarınızı değiştirebilirsiniz anlamına geliyor. Örneğin, sağlıklı görünen ancak kalp hastalığının ilk aşamalarındaki bir kişiye kolestrol düşürücü ilaçlar verilebilir. Ciddi risk altındaki hastalara daha farklı müdahalelerde bulunulabilir."

'Daha etkili bir tedavinin önünü açabilir'

"Hangi plakların yırtılma yaratacağını bulmak ve insanların böyle yıkıcı bir şey saldırmadan önce tedavi edilmesi, mevcut araştırmanın başlıca amaçlarından biri"
diyen İngiltere Kalp Vakfı'nın direktörü Prof. Metin Avkıran ise sözlerini şöyle sürdürüyor: "Eğer teknik, daha büyük bir hasta grubunda da işe yararsa, potansiyel olarak ölümcül kalp krizi ve felçleri önlemek için daha etkili bir tedavinin önünü açabilir."

kaynak: Cumhuriyet

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HAVA SAVUNMASINDA TÜRKİYE'DEN İLGİNÇ ADIM!.. Koç Holding'e Dev Ortak! DOLAR VE EURO YÜKSELİŞE GEÇTİ! Erdoğan'dan Efkan Ala Açıklaması! ŞOK!.. Danimarka'dan YILDIRIM'a VAN MİNIT!.. TAPUDA YENİ DÖNEM! ABD'den Flaş Türkiye Uyarısı! ŞOK!..Alman Basını YAZDI!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
MUĞLA'DAN BAHÇELİ'YE ŞOK!.. KURUCULAR İSTİFA!..