Politika
14 Ocak 2018 ( 2795 görüntülenme )

ÖĞRETİM ÜYESİ İSYAN ETTİ: AİLEMİZ YIKILIYOR!..

"MEB’in sözleşmeli öğretmen atamaları aile dağıtıyor"


Sözleşmeli öğretmenlerin atamalarıyla ilgili sorunları Meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Eşi Sözleşmeli Öğretmen olan bir öğretim üyesi yaşanan sıkıntıyı şöyle açıkladı:

“BİR KERE OLSUN BİZE BU HAK VERİLMEDİ”

“Ben sözleşmeli öğretmen eşi bir öğretim üyesiyim. 2016 Ekim ile başlayan sözleşmeli öğretmenlik öğretmen adaylarına işleri ve eşleri arasında tercih yapmak zorunda bırakmıştır. Fakat kadrolu öğretmenler ise Doğudan ve Güneydoğu Anadolu’dan sahte evliliklerle yılda 3-4 kere eş özrü hakkı kullanırken bizim sözleşmeli öğretmen olan eşlerimize bu hak tanınmamıştır. Sayın Çankırı valisi ahenk bozulmadın diye eşini 4 kere yer değiştirirken yıllardır evli olan bizlere bir kere bile bu hak verilmemiştir”.

“AİLEMİZ YIKILIYOR”

"Memur olup eşinin yanına gidebilenler gitti. Ama biz işlerimizden dolayı ya sözleşmeli ya esnaf veya çakılı olanlar gidemiyorlar. Çocuklarımız bile bu saçma sistemin kurbanı oldular. Ya anne ile ya da baba ile yaşamak zorunda kaldılar. Ayda ancak bir kere bir araya gelinebiliyor. Kimsede sağlam psikoloji kalmadı. Hangi evlilik 6 yıl ayrılıkta ayakta kalabilir.”

KADROLU İLE SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ARASINDA AYRIMCILIK

Atila Sertel, Bakan Yılmaz’a “Kadrolu olan, eşi kamuda çalışan, eşi sözleşmeli olan ve eşi özel sektörde çalışan diye ayrıma gidilmesinin gerekçesi nedir? Aile bütünlüğüne ciddi zararlar veren bu ikilikler kaldırılacak mıdır” diye sordu.

Uygulamanın Anayasa’nın eşitlik ilkesine ve aile bütünlüğünü koruyan hükümlerine aykırı olduğunu ifade eden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şunları söyledi:

“SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN MAĞDUR”

“Sözleşmeli öğretmenlerimizin yaşadıkları sıkıntılarla ilgili çok sayıda şikayet alıyorum, alıyoruz. Yıllarca atanamadıkları için sözleşmeli öğretmenliği tercih eden genç öğretmenlerimiz, meslek yaşamlarının baharında yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle hayata, dolayısıyla mesleklerine küsüyor. Kadrolu öğretmenlere tanınan birçok hak sözleşmeli öğretmenlere tanınmıyor. Sözleşmeli öğretmenlerimiz, 6 yıl boyunca eş durumundan dahi olsa başka bir ile atanamıyor.”

“SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ÖTEKİLEŞTİRİLİYOR”

Aynı meslek grubu içerisinde sözleşmeli öğretmenler ötekileştiriliyor. Çoğunluğu taşrada görevlendirilen bu öğretmenlerimizin eşleri de o bölgede iş imkanı olmadığı için işini bırakıp gelemiyor. Dolayısıyla eşlerinden, çocuklarından kopuk bir hayat sürerek görev yapmaya çalışıyorlar. Altı yıl ayrı yaşanılan bir evde aile bütünlüğünden, mutluluktan, huzurdan söz edilebilir mi? Kendisi mutlu olamayan biri öğrencileri ne derece mutlu edebilir?”

“ANAYASA’YA AYKIRI”

“ Bu öğretmenlerimiz Anayasa’nın eşitlik ilkesine uygun davranılmasını ve Anayasa ile hüküm altına alınmış olan aile bütünlüğü ile ilgili maddenin biran önce işlevsel hale getirilmesini talep ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu çığlıkları duymazlıktan gelmeye devam ettiği takdirde, işiyle eşi arasında kalmış öğretmenlerin sayısının artmasına ve çok sayıda yuvanın dağılmasına neden olacaktır. Aile bütünlüğünü derinden sarsan bu uygulamaya en kısa vadede kalıcı ve akılcı bir çözüm üretilmelidir.”

SORUNLAR ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Bir yıl önce başlatılan sözleşmeli öğretmen atamaları, eğitim sistemindeki bazı aksaklıkları giderse de beraberinde farklı sıkıntılar da getirdi. Sözleşmeli öğretmenlerin özlük hakları ile kadrolu öğretmenlerin özlük hakları arasında fark olmayacak denilse de atama haklarında büyük farklar ortaya çıktı. Bunlardan biri de 4+2 yıl olarak sözleşme yapılan öğretmenlerin eş durumu dahil farklı illere atanamaması.

AİLE BÜTÜNLÜKLERİ BOZULUYOR

Altı yıl boyunca öğretmen açığının fazla olduğu illerde özellikle de doğu ve güneydoğu da görev yapmak durumunda olan sözleşmeli öğretmenler, aile bütünlüklerinin bozulduğunu belirterek eş durumundan tayin hakkının kendilerine de tanınmasını bekliyor.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ