Genel
16 Ekim 2018 ( 4343 görüntülenme )

Öfke, tepki, protesto!.. 'KANUNA AYKIRI PARA TOPLANIYOR'

TÜKETİCİ TEPKİLİ: ‘KANUNA AYKIRI PARA TOPLANIYOR’

Tüketici Hakları Derneği (THD) üyeleri, Başkent Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.’nin (Başkentgaz) 20 yılını dolduran abonelerden talep ettiği ‘sayaç değişim’ bedelini protesto etti. 

THD’nin Kızılay’daki binasının önünde ellerinde pankartlar taşıyan kalabalık adına konuşan THD Başkanı Turhan Çakar, Ankara 5. Tüketici Mahkemesi’nin, Başkentgaz’ın abonelerinden aldığı sayaç değişim bedelinin kanuna aykırı olduğuna hükmettiğini söyledi. 

Kararın emsal niteliği taşıdığını savunan Çakar, “Yargı kararı ve yasaya aykırı olarak para toplanıyor” dedi.

‘ABONELER İÇİN EMSAL KARAR’

THD Başkanı Turhan Çakar, Başkentgaz’ın 20 yılını dolduran bir aboneden aldığı sayaç değişim bedelinin Ankara 5. Tüketici Mahkemesi’nin verdiği karar doğrultusunda iade edildiğini açıkladı. Çakar, “Yargı kararı ve yasaya aykırı olarak para toplanıyor, bu karar emsal niteliğinde” dedi.  Çakar açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi;

‘MAHKEME KARARI VAR, BU İŞLEM KANUNA AYKIRI’

“Mahkeme, abonenin isteği dışında sayaç değişiminin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesi ve Borçlar Kanunu’na aykırı olduğuna hükmetti. Karar doğrultusunda Başkentgaz, abonenin mekanik sayaçla değiştirdiği kartlı sayacı tekrar abonenin evine bağladı. Ayrıca, güvence bedeli olarak 406 TL de aboneye iade edildi.”

‘BAŞKENTGAZ VE EPDK’YI PROTESTO EDİYORUZ’

“ Mahkemenin verdiği karara ve yasalara aykırı hareket ediliyor. Sayaçlar soygun aracı değildir. Açıkça EPDK’nın doğalgaz dağıtım şirketlerinin, 20 yılını dolduran sayaçları değiştirebileceği konusunda 26 Aralık 2016 tarihli kararı koz olarak kullanıyor. Kış yaklaşırken abonelere, kartlı sayaçlarını mekanik sayaçlarla değiştirmeyi dayatarak güvence bedeli almaya devam ediliyor. Tüketicileri mağdur eden, Başkentgaz ile usulsüz kararından dolayı EPDK’yı tüketiciler olarak protesto ediyoruz.”

Sayaç değişimi konusunda mağduriyet oluşturulduğunu düşünen abonelere çağrıda bulunan Çakar şu bilgileri verdi:

‘HAKEM HEYETİNE BAŞVURUN’

“Elinizdeki belgelerle birlikte ikamet ettiğiniz ilçe kaymakamlığında tüketici hakem heyetine başvurunuz. Tüketici hakem heyetinden hem kartlı sayacınızın tekrar bağlanması hem de ödediğiniz güvence bedelinin tarafınıza geri verilmesi için karar alınmasını isteyiniz. Mahkemeye sunmak üzere, örnek mahkeme kararı ve tüketici hakem heyeti kararı konusunda da Tüketici Hakları Derneği’ne başvuruda bulununuz.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ