Politika
14 Temmuz 2019 ( 243 görüntülenme )

ODTÜ Ayakta: 'YAPMAYIN BUNU'

"ODTÜ Savunulmalıdır İnisiyatifi"nin çağrısıyla üniversite yerleşkesinin A4 kapısında bir araya gelen öğrenciler, akademisyenler ve mezunlar KYK yurdunun yapılmak istendiği Kavaklık alana yürüdü.

AĞAÇLARA DOKUNMA

"Kökler Direnişe Çağırıyor" yazılı dev bir pankartla yapılan yürüyüşte trampetler eşliğinde “KYK değil, ODTÜ yurdu”, “Öğrencime, hocama, ağacıma dokunma”, “Zafer direnen kavaklığın olacak” sloganları atıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşe sendikalar, mezun dernekleri, HDP ve CHP temsilcileri de destek verdi.

TABİATI YOK EDİYORLAR

Kavaklık yapılan basın açıklamasında konuşan Tunahan Gözlügöl, “Bozkırdan orman yaratan bir okul olan ODTÜ'ye rektör olamayan Verşan Kök, KYK ile imzaladığı protokolde binlerce kavak ağacının, endemik bitkilerin, nadir görülen bir orkidenin, yüzlerce kuşun ve daha nice canlının yaşamını yok saymıştır.. Yok edilen bu habitatın yerine yapılmak istenen KYK yurduysa ilk günden bu yana söylediğimiz gibi yalnızca bir truva atıdır” dedi.


YÖNETİME "BU YANLIŞTAN DÖN" ÇAĞRISI

ODTÜ yurt sorunu olduğunu ama daha özgürlükçü ve yaşanabilir yurtlar istediklerini belirten Gözlügöl, KYK yurtlarında yaşanan sorunlara, öğrencilere uygulanan baskılara karşı birçok üniversitede KYK değil özgürce yaşanabilir yurtlar talep ettiklerini söyledi.


Bu nedenle rektörün istifa etmesi gerektiğini ifade eden Gözlügöl, “Sermayenin, polisin, kayyum rektörün ve ÜYK'nin karşısında durup öğrencime, Kavaklık'a, ODTÜ'ye dokunma diyen öğretim üyelerimizle, ODTÜ emekçileriyle, işçileriyle kol kolayız! ODTÜ'nün köklerinde direniş yatar diyerek yolları aşıp gelen ODTÜ mezunlarıyla omuz omuzayız. Kavaklık ormanının zenginliğine sahip çıkan, rant-talan politikalarına, HES ve nükleer santral projelerine karşı doğanın sesini büyüten Karadeniz'den Hasankeyf'e ekoloji aktivistleriyle Kavaklık'tayız” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ