Reklamlar
Anasayfa » Haber
06 Aralık 2016 ( 51 görüntülenme )

Obezite hastalarına müjde

Prof.Dr. Ersoy, Kilo vermek için her şeyi yapıp kilo veremeyen hastaların tercih edecekleri öncelikli yöntem 'laparoskopik' yani kapalı yöntem olmalı" dedi.
 Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Ersoy, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de özellikle son yıllarda ciddi artış gösteren obezite hastalarının yarıdan fazlasının morbid obez (vücut kitle endeksi 40'ın üzerinde) olması nedeniyle ameliyata gereksinim duyduklarını söyledi.

Aynı zamanda Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı da olan Ersoy, "Kilo vermek için her şeyi yapıp kilo veremeyen hastaların tercih edecekleri ameliyat yöntemi çok önemlidir. Ameliyatta seçilecek yöntem, öncelikle 'laparoskopik' yani kapalı yöntem olmalı ancak ameliyat sırasında bir problem olursa veya daha önce geçirdiği operasyonlar laparoskopik operasyona engel oluşturuyorsa 'açık' operasyon tercih edilmelidir" diye konuştu. 

Hastanın beslenme alışkanlığının operasyon seçimini etkileyen bir faktör olduğunu söyleyen Ersoy, "Eğer hasta, tatlı besinler tüketme alışkanlığı yoğun olan bir gruba giriyorsa bu hastaya tercihen hacim küçülten ve emilim azaltan bir operasyon yapılmalı. Yani 'gastrik bypass' operasyonu tercih edilmelidir. Ancak tatlı sevmeyen gruptan ise diğer operasyonlar düşünülmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

 Ersoy, sanılanın aksine vücut kitle endeksinin, ameliyat tipi seçiminde bir etken olmadığını ancak bazen süper morbid obezite hastalarına operasyon öncesinde bu endeksi azaltmak için gastrik balon gibi geçici endoskopik uygulamalar yapılabileceğini de ifade etti.

Her hastanın ameliyat edilemeyeceğine dikkati çeken Ersoy, şöyle devam etti:

"Ameliyat öncesinde yapılan anestezi, endokrin, kardiyoloji ve diğer bölümlerin değerlendirmelerinde anestezi riski yüksek olan obezite hastaları ameliyat edilmeyebilir ya da bu riskler, önerilen tedavilerle azaltıldıktan sonra operasyona alınabilir."

En sık uygulanan yöntemin "tüp mide operasyonu" olduğunu belirten Ersoy, bunun nedenlerini, hızlı ve pratik olması, kilo verme oranları itibariyle gastrik bypass yöntemiyle aralarında çok az fark bulunması ve yan etkilerinin daha az görülmesi olarak sıraladı. 

Ersoy, obezite hastalarının cerrahi yönteme doktorları ile karar vermeleri gerektiğini kaydetti.

A.A

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MHP'li Vekillerden Büyük Çağrı! HDP'de Büyük Şok Feyzioğlu'ndan KAMUOYUNA NET MESAJ!.. Flaş! Şimdi de Türk-Yunan Tweet Savaşı! Haydi Bakalım!.. AKP'DE KAYSERİ KRİZİ!.. Genelkurmay'dan Flaş Açıklama SİLOPİ'DE POLİSİMİZE BOMBALI SALDIRI! Genelkurmay'da ABD'li Subay Karmaşası!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Yüksekova, Cizre mi oluyor?