Politika
07 Ocak 2021 ( 97 görüntülenme )

NYT 'Yolun Sonu'

ABD'de Kongre binasına Trump'ın destekçilerince yapılan eşi görülmemiş saldırı, önde gelen Amerikan gazetelerinin başyazı ve yorumlarında sert şekilde eleştirildi. Trump'ın derhal görevden alınması çağrıları yapıldı.

'SALDIRININ SORUMLUSU TRUMP'

New York Times başyazısında "Saldırıdan Trump sorumlu" dedi ve Başkan'ın destekçilerini kışkırtmasının bir bedeli olması gerektiğini vurguladı. Washington Post dünkü gelişmeleri "Trump'ın son rezaleti" diye özetlerken, Wall Street Journal yaşananlar için "Capitol Hill'de utanç" başlığını kullandı.

New York Times: Trump sorumlu

"Trump söylemi ile saldırıların fitilini ateşledi" diyen New York Times'ın başyazısında şu satırlar yer aldı:

'PARMAĞINI BİLE KIMILDATMADI, SORUMLUSU O'

"Trump, aylardır Kasım ayında yapılan seçimin sonucuna karşı kampanya yürütttü. Taraftarlarını Washington'da toplanmaya çağırdı ve onları Kongre'ye yürümeye teşvik etti. Onlara, seçimin kendilerinden çalındığını söyledi. Savaşmalarını istedi. Onlara katılabileceğini söyledi. Kalabalık binayı ele geçirirken saatlerce onlara durun demeyi, eylemlerini kınamayı ve korumak için yemin ettiği Anayasa'yı savunmak için parmağını kıpırdatmayı reddetti. Sonunda konuştuğunda göstericilerin öfkesini onayladı, onlara tekrar seçimin çalındığını söyledi ama yine de 'Evlerinize dönün' dedi."

'SORUŞTURMA AÇILSIN'

Başkan Trump'tan yaptıklarının hesabının sorulması gerektiğini vurgulayan New York Times, bunun azil ya da ceza davası açılarak yapılabileceğini kaydetti. Gazeteye göre, eyleme katılanlar cezalandırılmalı, Kongre'nin neden korunamadığı konusunda da soruşturma açılmalı.

Washington Post: Trump bir saniye daha o koltukta oturmamalı
Washington Post ise net bir şekilde saldırıdan Başkan Trump'ın sorumlu olduğunu ve Trump'ın görevden alınması gerektiğini yazdı. "Bu kalkışma eyleminin sorumluluğu doğrudan doğruya, görevde bulunmasının Amerikan demokrasisine ciddi bir tehdit oluşturduğunu gösteren Başkan'a aittir ve bu nedenle Başkan'ın görevden alınması gerekir" diyen gazeteye göre Trump önce kalabalıkları kışkırttı sonra destekçileri Kongre'ye girerken ve en az bir kişi vurularak öldürülürken arkasına yaslanıp hiçbir şey yapmadan olan biteni seyretti.

'TRUMP ARTIK BAŞKAN KOLTUĞUNDA OTURMAMALI'

Başkan'ın daha sonra Cumhuriyetçi siyasetçilerin çağrıları üzerine yayımladığı videoda "ayaklanmayı savunduğunu" ve olaylara yol açan iddialarında ısrar ettiğini, olayları mazur gösterdiğini de vurgulayan gazete, "Trump 13 gün daha başkanlık koltuğunda oturmamalı" diyor ve ekliyor: "Büyük yetkilerle donatılmış Trump'ın başkanlık koltuğunda geçirdiği her saniye, kamu düzeni ve ulusal güvenlik için tehdit oluşturuyor."

'TRUMP GÖREVDEN ALINMALI'
Washington Post göre olaylar sırasında kürsüyü terk etmek zorunda kalan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence derhal kabineyi toplamalı, Anayasa'nın 25. Maddesini yürürlüğe koymalı ve Trump'ın "görevin gerektirdiği yetki ve sorumlulukları yerine getiremeyecek durumda olduğunu" ilan etmeli, Trump direnirse Kongre bu kararı onaylamalı, Joe Biden 20 Ocak'ta görevi devralana kadar Mike Pence başkanlık görevini vekaleten yürütmeli."

Kaynak:BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ