ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın nükleer silahı olamayacağını söyledi. Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İran asla nükleer silaha sahip olamayacak" dedi.

NATO: İTTİFAK OLARAK GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARDIK, İRAN’A NÜKLEER SİLAH YOK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, İran'ın gerilimi artıracak adımlardan kaçınması gerektiğini söyledi. "İttifak olarak İran'ın asla nükleer silaha sahip olmaması gerektiği konusunda görüş birliğine vardık" diyen Stoltenberg, NATO'nun Irak'taki eğitim görevlerini askıya aldığını da açıkladı.

İRAN ANLAŞMADAN ÇEKİLDİ


Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Cuma günü Irak'ta ABD tarafından öldürülmesinin ardından İran yönetimi, ülkenin artık nükleer anlaşma kapsamında belirlenen sınırlamalara uymayacağını açıklamıştı.

TRUMP'TAN IRAK'A 'AĞIR YAPTIRIM' UYARISI

Öte yandan Donald Trump Irak'ın Amerikan askerlerinin ülkeyi terk etmesini istemesi durumunda bu ülkeye yönelik ağır yaptırımların devreye gireceğini söyledi. Başkanlık uçağında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, "[Irak'ta] inanılmaz derecede pahalı bir hava üssümüz var. İnşa etmesi milyarlarca dolara mal oldu. Parasını ödemedikleri sürece bu üssü terk etmeyiz" dedi.

Irak'ta 5 binin üzerinde ABD askeri görev yapıyor. Gazetecilerin bu askerlerin durumunu sorması üzerine Trump, "Eğer hasmane biçimde ülkeyi terk etmemiz istenirse, daha önce hiç görmedikleri boyutlarda yaptırımları devreye sokarız. İran yaptırımları, uygulayacağımız yaptırımların yanında hafif kalır" dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD, Cuma günü Bağdat Uluslararası Havalimanı'nda insansız hava aracıyla bir düzenlediği hava operasyonu düzenlemiş, saldırıda İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşd-i Şabi komutanı Ebu Mehdi el Mühendis öldürülmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump, Süleymani'nin çok sayıda ABD vatandaşının ölümünden sorumlu olduğunu ifade etse de, operasyon sonrası açıklamalarında "ABD bu operasyonu bir savaş başlatmak için değil, bir savaşı önlemek için düzenledi" demişti.

Süleymani'nin ölümünün ardından Kudüs Gücü'nün başına getirilen General İsmail Gani, "Süleymani'nin açtığı yolda ilerlemeye devam edeceğiz. Bizim için tek bir şey teselli olabilir. O da ABD'nin bölgeden tamamen çıkarılması" demişti.

Kaynak:BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ