1429 görüntülenme21 Ağustos 2017
Dünya, adeta nefesini tuttu ve ABD’nin belli noktalarına akın etti. Bunun sebebi ise ABD’yi heyecanlandıran tam Güneş tutulması.

21 Ağustos’ta ABD’den gözlenecek güneş tutulması, 1918’den beri ilk tutulma olma özelliğine sahip. Yerel saatle 10.15’te Oregon eyaletinin Newport kentinde izlenebilecek ve 3 dakika sürecek güneş tutulması bugün 19:00’dan (TSİ) itibariyle izlendi.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) güneş tutulması ile ilgili açıklamasının ardından, dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar ABD'ye akın ederken tutulmanın en net izlenebileceği bölgelerde oteller ve pansiyonlar dolarken, konaklama fiyatları ciddi şekilde arttı.

TAM GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Ay’ın Güneş’i Dünya’dan disk halinde görünen ışıkyuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş’in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay’ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş’in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

İŞTE NASA'NIN YAYINLADIĞI TAM GÜNEŞ TUTULMASINA İLİŞKİN GÖRÜNTÜLER:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ