Genel
14 Aralık 2018 ( 624 görüntülenme )

NARIN 8 MUHTEŞEM FAYDASI...

Pek çok hastalığa karşı koruyucu etkisi olan narın şimdi tam mevsimi. Suyunu sıkıp içmek yerine tanelerini tüketmek daha sağlıklı... İşte narın faydaları...

PROSTATA İYİ GELİR

Amerikan Üroloji Derneği'nin 2009 yılındaki yıllık toplantısında sunulan bir çalışmaya göre, nar suyu içmenin prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatabildiği ortaya çıktı.

ANNE OLMA ŞANSINI ARTIRIR


Narın içeriğinde bulunan bol miktarda C vitamini, progesteron hormonunun hücre içine nüfuz etmesini kolaylaştırır. Böylece rahmin en iç tabakası olan endometriumun döllenmişyumurtanın yerleşmesi için hazırlanmasına yardımcı olur.

TANSİYONU DÜŞÜRÜR

Düzenli olarak tüketilen nar suyunun, iki hafta kadar kısa bir sürede kan basıncı düzeylerinidüşürdüğü gösterilmiştir.

EKLEM AĞRILARINI AZALTIR

Düzenli tüketilen narın eklem ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. Narın içeriğinde bulunan bileşiklerin anti-enflamatuar etkileri olduğu göz önüne alındığında, bunların artrit tedavisine yardımcı olabileceği görülmektedir.

KALBE İYİ GELİYOR

Nardaki asidik yağ asidi olan punkik asit, kalp hastalığından korunmaya yardımcı olabilir. Yüksek trigliserit düzeyine sahip 51 kişiyle yapılan dört haftalık bir çalışma, günde 800 mg. nar çekirdeği yağının trigliseritleri önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir. Bir başka çalışmada, tip 2 diyabetli ve yüksek kolesterollü insanlarda nar suyunun etkilerine bakılmış ve LDL (kötü) kolesterolde önemli azalmalar kaydedilmiştir

GRİPTEN KORUNMAK İÇİN

Şifa kaynağı nar, gribe neden olan virüsleri, içerdiği antioksidanlar sayesinde zararsız halegetirir. Öyle ki, narın antioksidan etkisi, yeşil çaydan bile üç kat daha fazladır.

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR

Çalışmalar, düzenli nar tüketen kişilerin hafıza ile ilgili testlerde daha başarılı olduklarını ortaya çıkarmıştır. Bazı çalışmalarda, narın yaşlı yetişkinlerde ve ameliyat sonrası dönemde hafızayı geliştirebileceğini göstermektedir. Ayrıca, farelerde yapılan çalışmalar narın Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olabileceğini göstermiştir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Nar, yüksek miktarda C vitamini içermesinin yanı sıra meyveye kırmızı rengini veren 'antosiyanin' bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Narla ilgili çalışmalar vücudunuz için çeşitli yararları olabileceğini, muhtemelen çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabildiğini göstermiştir. 

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ