Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen ve 2005 yılından bu yana, terörle mücadele, ceza kanunları, terörün finanse edilmesinin önlenmesini sağlayacak yasalar ve ceza yasalarının yazılmasında yer alan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç, Erdoğan'a bir mektup yazdı. Özgenç, “Hukuka geri dönülmesi kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

‘SEÇİLME YETERLİLİĞİNİZ KONU OLDUĞUNDA YANINIZDAYDIM’
Özgenç mektubunda ‘Seçilme yeterliliğinizin tartışma konusu yapılması üzerine hukuki görüşümün sorulması münasebetiyle tanışma fırsatı bulduğumuz 1994 yılının Şubat ayındaki düşünce ve duruşumu halen muhafaza etmeye çalışan bir kardeşiniz olarak ve anlayışınıza sığınarak bilginize arz etmek istiyorum’ diyerek geçimişe atıfta bulundu. Özgenç, Erdoğan’a şu çağrıda bulundu:

‘DAHA ÖNCE DE ARZ ETTİM AMA SONUÇ ALAMADIM’
"Sayın Cumhurbaşkanım sizinle olan şahsi tanışıklığım 1994 yılına kadar gider. Bu süreçte sizinle olan ilişkilerimde hep hukuku önceleyen bir duruş sergiledim. Türkiye'de hukuk alanında ve özellikle yapılan belirli soruşturma ve kovuşturmalara ilişkin olarak görebildiğim yanlışları başta zatıaliniz olmak üzere ilgili kamu otoritelerine arz etmeme rağmen, bu girişimlerimden sonuç alınmamış ve belirli yanlışların yapılmasına ısrarla devam edilmiştir.”

‘HUKUKA GERİ DÖNÜN’
“ Gelinen nokta itibarıyla bu yanlışlar sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Bu yanlışların yanlışla telafisi imkanı da bulunmamakta. Bu yanlışların sebebiyet verdiği mağduriyetlerin giderilebilmesi veya en azından azaltılabilmesi için hukuka geri dönülmesi kaçınılmazdır.”

‘BU YANLIŞLAR İTİBARIMIZI OLUMSUZ ETKİLİYOR’
“Anayasa Mahkemesi'nin son tarihlerde verdiği bazı kararlar hukuka geri dönülmesi konusunda adım atılmasını gerekli kılmakta. Hukuk alanındaki bu yanlışlar, özellikle uluslararası camiadaki itibarımızı ve uluslararası ilişkilerimizi olumsuz etkilemektedir.”

‘BİRİNCİ KOŞUL HUKUKA GERİ DÖNMEKTİR’
“Başta belirli soruşturma ve kovuşturmalar olmak üzere, uluslararası ilişkiler ve hatta ekonomik ve finansal alanda yaşadığımız sorunların çözümünde birinci koşulun hukuka geri dönmek olduğunu,

‘SEÇİLME YETERLİLİĞİNİZ KONU OLDUĞUNDA YANINIZDAYDIM’

“Seçilme yeterliliğinizin tartışma konusu yapılması üzerine hukuki görüşümün sorulması münasebetiyle tanışma fırsatı bulduğumuz 1994 yılının Şubat ayındaki düşünce ve duruşumu halen muhafaza etmeye çalışan bir kardeşiniz olarak ve anlayışınıza sığınarak bilginize arz etmek istiyorum, selam saygı ve sağlık dileklerimle.. İ. Özgenç

DAHA ÖNCE DE EKONOMİK KRİZE OHAL ÖNERİSİ GETİRMİŞTİ
Döviz kurundaki sert yükselişle Türk Lirası'nda yaşanan büyük değer kaybının ardından, AK Parti'ye ceza kanunlarının hazırlanmasında öncülük eden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da sık sık görüşlerine başvurduğu bilinen Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç, daha önce Twitter hesabından 'OHAL' uyarısında bulunmuştu.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ