Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2388 görüntülenme )

Musul'da Yüzbinlerce İnsanı Tehdit Eden Tehlike!

Sonuçları Savaştan Daha Beter!

Musul Operasyonu'nun başlamasının ardından büyük bir tehlike de ortaya çıktı.

Sürekli erozyona uğrayan bir zemin üzerine kurulu olan Musul Barajı’na bir zarar gelmesi durumunda bölgedeki tüm dengeler altı üst olabilir.

Irak’ın en büyük barajı olan Musul barajının çökme olasılığı, özellikle ABD tarafından sık sık dile getirilmişti.

Musul’daki büyük operasyonun başlamasının ardından barajın kontrolü de önemli bir nokta haline gelmiş bulunuyor.

12 milyar metreküp su bulunduran barajın çökmesi halinde Musul’un 4 saat içinde 21 metre su altında kalabileceği tahmin ediliyor. Ayrıca bu su dalgasının Musul’u tahrip etmesinin ardından Bağdat’ın büyük bir bölümünün de sular altında kalmasına neden olacağını belirtiliyor.

Barajın 2014 yılında IŞİD kontrolüne geçmesi ve bu dönemde gerekli bakımların aksaması durumu daha kritik bir hale getirmiş bulunuyor.

Hürriyet’in haberine göre; Musul Barajı’nı güvende tutmak için Türk askerlerinin Başika’da eğittiği Ninova Gönülleri’nin bölgeye sevk edildiği gelen bilgiler arasında.(yeniçağ)

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Balık Tüketmeniz İçin 10 Neden! DİKKAT!.. SIĞINMACI SORUNU BÜYÜYOR!.. FLAŞ!.. İRAN KIRMIZI ÇİZGİLERİNİ AÇIKLADI!.. ŞOK!.. ERDOĞAN "BU BİR FELAKET YA" Dedi... VATANDAŞ AYAKTA!.. DESTİCİ'ye TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR!.. Bakanlıktan Açıklama Geldi! Rusya'dan Kritik Türkiye Açıklaması! İRAN'DAN FLAŞ ÇIKIŞ!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Ağrı’da Art Arda İki Deprem!