Merkez Bankası politika faizini beklendiği gibi yüzde 24 seviyesinde sabit bıraktı. Yapılan açıklamada "ilave parasal sıkılaştırma" ifadesi çıkarıldı. Dolar/TL karar sonrası sert yükselerek 5.97'nin üzerine çıktı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunana Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu bunun faiz indirimi habercisi olduğunu söyleyerek, "Önümüzdeki ay faizleri indirirse dolar ortalaması tahminlerin çok üzerinde gerçekleşecek" ifadelerini kullandı. Murat Muratoğlu Merkez Bankasının geçtiğimiz günlerde dolar/TL 5.80'e geldiğinde örtülü faiz artışı yaparak piyasalardaki tansiyonunu dindirmeyi denediğini söyleyen Muratoğlu, şöyle konuştu:

‘İŞ ÇIĞIRINDAN ÇIKTI’

“Bugün, swap operasyonlarının daha külleri soğumadan “İhtiyaç duyulması haline ilave parasal sıkılaştırma yapılacaktır” cümlesi açıklamasından çıkarttı. Bu hamle faiz indiriminin habercisidir. Türkiye'nin başında petrol fiyatlarının artışı, Amerika'nın bu sefer gerçekten İran ambargosunu başlatması, İstanbul seçimleri, Merkez Bankası rezervi çelişkisi derken iş çığırından çıktı.” dedi.

‘BÖYLE GİDERSE EĞER, DAHA DA YÜKSELECEK’ İnsanın ister istemez Merkez Bankası’nın neye güvendiğini düşündüğünü söyleyen Murat Muratoğlu, “Açıklanan programların hepsinde 2019 yılı dolar kuru ortalama 5.80 görünüyor. Önümüzdeki ay faizleri indirirse dolar ortalaması tahminlerin çok üzerinde gerçekleşecek.” açıklamasında bulundu. Muratoğlu sözleri şöyle noktaladı:

‘DAHA SIRADA S 400 KONUSU VAR’

“Bakın daha Amerika ile papaz olacağımız S-400 konusunu hiç açmadım. Şimdiden 5.97'ye gelmişse… Neyin faizini indirecek? Ne olacak derseniz? Yeni bir paket daha açarız, adını afili bir şey koyarız. Tek yaptığımız bu zaten!” diyerek uygulanan ekonomi siyasetine tepki gösterdi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ